Trzecia część nocy


Trzecia część nocy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Trzecia część nocy – polski film wojenny z 1971 w reżyserii Andrzeja Żuławskiego. Film był pełnometrażowym reżyserskim debiutem Żuławskiego. Tytuł filmu nawiązuje do Apokalipsy św. Jana[1].

Spis treści

Opis fabuły | edytuj kod

Akcja filmu rozgrywa się w czasie okupacji hitlerowskiej. Ukazuje wydarzenia wojenne w konwencji apokaliptycznej i onirycznej. Głównym bohaterem jest Michał, któremu Niemcy zabijają (we dworku na skraju lasu) matkę, żonę Helenę i syna. Michał ucieka do miasta. Przypadkiem spotyka tam w starym domu rodzącą właśnie kobietę, Martę, łudząco podobną do jego zmarłej żony. Michał postanawia zaopiekować się kobietą i jej dzieckiem. By ich utrzymać, zostaje karmicielem wszy w instytucie produkującym szczepionki przeciw tyfusowi. Ma zamiar również odbić z rąk hitlerowców Jana – męża Marty, który został zatrzymany przez Niemców omyłkowo zamiast Michała.

Obsada | edytuj kod

Produkcja | edytuj kod

Kierownikiem literackim tego filmu był Ernest Bryll. Scenariusz powstał na podstawie niektórych doświadczeń Mirosława Żuławskiego. Zdjęcia do filmu powstawały m.in. w budynku dworskim we wsi Lipków[2].

Scenariusz – ojca i syna – odwołuje się do wspólnych doświadczeń ze Lwowa czasu wojny. Mirosław Żuławski przebywał tam z żoną i synkiem, utrzymując rodzinę jako karmiciel wszy w Instytucie Weigla. Trzecia część nocy ma klamrową konstrukcję: otwiera i zamyka ją głośna lektura Biblii w przekładzie Wujka (Ap 8,12) – żona Michała (Małgorzata Braunek) czyta Apokalipsę. Tytuł filmu to parafraza słów Apokalipsy:

I zatrąbił Aniół czwarty, i zarażona jest trzecia część słońca i trzecia część księżyca i trzecia część gwiazd, tak iż się ich trzecia część zaćmiła, i trzecia część dnia nie świeciła i nocy także[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. Jan Lewandowski: 100 filmów polskich. Chorzów: Videograf II, 2004, s. 96. ISBN 83-7183-326-1.
  2. Lipków – wielkie filmy w niewielkiej wiosce. polskanafilmowo.pl, 4 kwietnia 2012. [dostęp 28 maja 2014].
  3. Apokalipsa św. Jana 8. W: Biblia, to jest księgi Starego i Nowego Testamentu. Jakub Wujek (tłum.). Warszawa: Brytyjskie i Zagraniczne Towarzystwo Biblijne, 1923.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (film):
Na podstawie artykułu: "Trzecia część nocy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy