Trzyszczowate


Trzyszczowate w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Cicindela chinensis

Trzyszczowate (Cicindelinae) – podrodzina owadów z rzędu chrząszczy licząca ok. 2600 gatunków[1], wcześniej klasyfikowana jako rodzina Cicindelidae, obecnie zaliczana do biegaczowatych (Carabidae)[2].

Członkowie tej podrodziny to średniej wielkości chrząszcze będące zajadłymi drapieżnikami, uparcie ścigającymi swą zdobycz. Dzięki smukłym nogom i wydłużonym stopom mogą się bardzo szybko poruszać i są to najszybsze owady biegające po ziemi. Potrafią też stosunkowo dobrze latać. Poruszają się jakby krótkimi skokami, a największą sprawność ruchu osiągają w czasie upału. Swoją zdobycz tropią dzięki bardzo dobremu wzrokowi w dużych wypukłych oczach. Głowa jest szersza od przedplecza. Szczeciniaste długie czułki wychodzą znad żuwaczek. Mocne i ostro uzębione żuwaczki mają sztyletowate trzy ząbki na wewnętrznej krawędzi. Ubarwienie pokryw jest zielone lub brunatne o metalicznym połysku. Na tym tle występują jasne plamy w formie poprzecznych niepełnych pasków. Ich larwy także są drapieżnikami, które na swoją zdobycz czekają w wydrążonych w glebie pionowych norkach. Dzięki dwóm mocnym haczykom wyrastającym na piątym segmencie ich odwłoka silnie trzymają się ścianek norki i mogą wciągnąć do niej nawet dość dużą zdobycz. Zarówno larwy jak i dorosłe są pod całkowitą ochroną, gdyż jako drapieżne polifagi niszczą wiele szkodników roślin. Z ok. 2600 gatunków w Polsce żyje tylko kilka, a w tym trzyszcz leśny (Cicindela silvatica), trzyszcz polny (Cicindela campestris), trzyszcz piaskowy (Cicindela hybrida) i rzadki trzyszcz górski (Cicindela sylvicola).

Trzyszczowate żyją przede wszystkim w regionach tropikalnych, polują głównie na mrówki, ich ofiary mogą być kilkukrotnie większe od nich. Niektóre gatunki wykorzystują organ tympanalny do odbierania dźwięków wydawanych przez nietoperze w ramach echolokacji[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b KamilK. Szubański KamilK., Trzyszcze – niezwykli biegacze wśród owadów, „Nauka w Polsce”, 11 maja 2018 [dostęp 2018-05-11]  (pol.).
  2. Cicindelinae, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online] [dostęp 2008-05-18]  (ang.).

Zobacz też | edytuj kod

systematyka chrząszczy

Encyklopedia internetowa (takson): Identyfikatory zewnętrzne:
Na podstawie artykułu: "Trzyszczowate" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy