Tulcza


Na mapach: 45°11′N 28°48′E/45,183333 28,800000

Tulcza w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tulcza (rum.: Tulcea, bułg., ros., i ukr.: Тулча, Tułcza; tur.: Hora-Tepé lub Tolçu) – miasto okręgowe w Dobrudży (Rumunia).

Spis treści

Historia | edytuj kod

Tulcza została założona w VIII w. p.n.e. przez Greków z Miletu. W I w. p.n.e. została włączona do Imperium Rzymskiego. W czasach rzymskich występowała pod nazwą Aegyssos, co potwierdza Owidiusz w swych Epistulae ex Ponto (Listach znad Morza Czarnego), pisanych w niedalekim Tomi w pierwszych latach I w. n.e.

W 1416 r. Tulczę podbili Turcy Osmańscy. Przez wiele wieków była niewielkim, pogranicznym ośrodkiem handlowym. Dopiero w okresie reform w Imperium Osmańskim w połowie XIX w. (Tanzimat) Tulcza została w 1852 r. siedzibą sandżaku – powstało wówczas szereg nowych obiektów administracyjnych. Jednocześnie w l. 1840-1859 do Tulczy przybyła grupa osadników niemieckich zw. później Niemcami dobrudżańskimi (rum. Germanii dobrogeni, niem. Dobrudschadeutsche). Po wojnie rosyjsko-tureckiej (1877-1878) i zamykającym ją traktacie berlińskim (1878) Tulcza wraz z północną Dobrudżą i deltą Dunaju znalazła się w granicach Rumunii.

Jeszcze w pierwszych latach po II wojnie światowej Tulcza miała charakter wschodniego miasta targowego. W następnych latach jednak szybko się rozwijała i wkrótce stała się ważnym portem, dostępnym dla jednostek pełnomorskich oraz znaczącym ośrodkiem przemysłu lekkiego. Dominującą rolę przejęło rybołówstwo i przetwórstwo ryb, zarówno morskich, jak i słodkowodnych, poławianych na rozległych obszarach delty Dunaju. Obok nich rozwinęły się przemysł spożywczy (wraz z produkcją win), drzewny, przetwórstwa trzciny itd.[2] Miasto zostało głównym ośrodkiem administracyjnym i centrum komunikacyjnym miejscowości położonych w delcie Dunaju. W późniejszych latach wyrosła tu duża huta aluminium (obecnie Alum S.A. – jedyny w Rumunii producent aluminium rafinowanego, o mocy produkcyjnej do 600 tys. ton rocznie), zatrudniająca ok. 700 pracowników[3] oraz stocznia morska (obecnie VARD Tulcea), zatrudniająca ok. 3 tys. pracowników[4].

Dzisiaj | edytuj kod

W 2002, Tulcza miała 91 875 mieszkańców, z czego 92,3% to Rumuni a 1,4% to Turcy[1]. W 2011 r. liczba ludności spadła znów do wartości 73,7 tys.

W mieście znajduje się stacja kolejowa Tulcea.

Sławne osoby urodzone w Tulczy | edytuj kod

Miasta partnerskie | edytuj kod

Galeria | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Structura Etno-demografică a României.
  2. Bonifaciu Sebastian, Doscănescu Nicolae, Vasiliu-Ciotoui Ioana: Przewodnik po Rumunii, wyd. Sport i Turystyka, Warszawa 1978, s. 218–219.
  3. Według strony „Vimetco Alum” [1].
  4. Według strony „Vard” [2].
Kontrola autorytatywna (rumuńska jednostka administracyjna):
Na podstawie artykułu: "Tulcza" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy