Turcja w Konkursie Piosenki Eurowizji


Turcja w Konkursie Piosenki Eurowizji w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Turcja uczestniczyła w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1975. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmował się turecki nadawca publiczny Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT).

Najwyższym wynikiem Turcji w konkursie jest pierwsze miejsce zajęte w 2003 roku przez (Sertab Erener z piosenką „Everyway That I Can”).

Od czasu debiutu telewizja turecka dwukrotnie rezygnowała z udziału w konkursie: w 1979 wycofała się pod presją państw arabskich, które sprzeciwiły się temu, by muzułmański kraj wziął udział w konkursie organizowanym w Izraelu (pierwotnie kraj miał reprezentować zespół Maria Rita Epik & 21 Peron z piosenką „Seviyorum”), a w 2013 ogłosiła rezygnację z dalszego udziału z powodu niezadowolenia z zapisu regulaminowego, zapewniającego miejsca w finale krajom tzw. Wielkiej Piątki (tj. Niemcom, Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii oraz Włochom) oraz wprowadzającego podział głosów między telewidzów i profesjonalne komisje jurorskie w stosunku 50:50[1][2].

Spis treści

Historia Turcji w Konkursie Piosenki Eurowizji | edytuj kod

Sertab Erener podczas występu otwierającego finał 49. Konkursu Piosenki Eurowizji w Stambule, maj 2004 Kenan Doğulu podczas występu w 52. Konkursu Piosenki Eurowizji w Helsinkach, maj 2007 Mor ve Ötesi w trakcie występu podczas 53. Konkursu Piosenki Eurowizji w Belgradzie, maj 2008

Turcja uczestniczyła w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1975.

Uczestnictwo | edytuj kod

Poniższa tabela uwzględnia nazwiska wszystkich tureckich reprezentantów, tytuły konkursowych piosenek oraz wyniki w poszczególnych latach[3].

Legenda:

     1. miejsce

Historia głosowania w finale (1975-2012) | edytuj kod

Poniższe tabele pokazują, którym krajom Turcja przyznawała w finale najwięcej punktów oraz od których państw tureccy reprezentanci otrzymywali najwyższe noty[4]

Konkursy Piosenki Eurowizji zorganizowane w Turcji | edytuj kod

Turcja była gospodarzem Konkursu Piosenki Eurowizji w 2004 roku, który odbył się wówczas w Abdi İpekçi Arena w Stambule.

Nagrody im. Marcela Bezençona | edytuj kod

Nagrody im. Marcela Bezençona – trofea dla najlepszych konkurencyjnych piosenek w finale, które zostały po raz pierwszy rozdane podczas 47. Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowanego w Tallinnie w Estonii. Pomysłodawcami nagrody byli: Christer Björkman (reprezentant Szwecji w 1992 roku, obecny Szef Delegacji Szwecji) oraz Richard Herrey (członek szwedzkiego zespołu Herreys, który wygrał Konkurs Piosenki Eurowizji 1984). Statuetka nosi nazwisko twórcy Konkursu Piosenki Eurowizji – Marcela Bezençona[5].

Nagrody przyznawane są w trzech kategoriach[5]:

 • Nagroda Dziennikarzy (zwycięzcę wybierają akredytowani dziennikarze)
 • Nagroda Artystyczna (zwycięzcę wybierają komentatorzy konkursu)
 • Nagroda Kompozytorska (zwycięzcę wybierają kompozytorzy biorący udział w konkursie)

Nagrody Dziennikarzy

Gratulacje: 50 lat Konkursu Piosenki Eurowizji | edytuj kod

W październiku 2005 roku odbył się specjalny koncert jubileuszowy Gratulacje: 50 lat Konkursu Piosenki Eurowizji, który został zorganizowany przez Europejską Unię Nadawców (EBU) z okazji 50-lecia Konkursu Piosenki Eurowizji. W trakcie koncertu odbył się plebiscyt na najlepszą piosenkę w całej historii imprezy. W stawce konkursowej znalazła się m.in. turecka propozycja „Everyway That I CanSertab Erener, która wygrała 48. Konkurs Piosenki Eurowizji w 2003 roku. Utwór zajął ostatecznie dziewiąte miejsce ze 104 punktami[6][7].

Uwagi | edytuj kod

 1. Podczas konkursu w 1996 zorganizowano rundę kwalifikacyjną, mającą na celu zmniejszenie liczby państw biorących udział w finale konkursu. Etap eliminacyjny nie był transmitowany w telewizji ani nagrywany, krajowe komisje jurorskie przesłuchiwały wersje studyjne wszystkich konkursowych propozycji i przyznawały im punkty. Spośród 30 utworów nadesłanych przez publicznych nadawców, do finału zakwalifikowały się 22 propozycje. Jedynym krajem, który nie brał udziału w rundzie kwalifikacyjnej był gospodarz konkursu, czyli Norwegia.
 2. Kraj wygrał finał konkursu w 2003, dlatego nie musiał rywalizować w półfinale w 2004.
 3. Zgodnie z regulaminem, w konkursie w latach 2004-2007 kraje z pierwszej dziesiątki poprzedniego konkursu były automatycznie kwalifikowane do sobotniego finału bez konieczności rywalizacji w półfinale. W przypadku rezygnacji z udziału w konkursie jednego z państw z Top 10 zeszłego roku lub w przypadku kiedy któreś z państw Wielkiej Czwórki zajęło miejsce w przedziale 1-10, wówczas automatyczna kwalifikacja przypadała na miejsca poza pierwszą dziesiątką, tj. 11. bądź 12.

Przypisy | edytuj kod

 1. Sanjay (Sergio) Jiandani: Turkey will not go to Eurovision in Malmö (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2012-12-14. [dostęp 2013-12-09].
 2. Sanjay (Sergio) Jiandani: Turkey: TRT will not participate in Eurovision 2014 (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2013-11-07. [dostęp 2013-12-09].
 3. Turkey in the Eurovision Song Contest (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2015-10-31].
 4. Points to and from TURKEY (ang.). www.eurovisioncovers.co.uk. [dostęp 2013-12-09].
 5. a b Marcel Bezençon Award - an introduction (ang.). W: Pop Light [on-line]. www.poplight.zitiz.se. [dostęp 2013-06-22].
 6. Congratulations (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2013-07-05].
 7. Congratulations (ang.). W: EBU [on-line]. www.congratulations-info.com. [dostęp 2013-07-05].
Na podstawie artykułu: "Turcja w Konkursie Piosenki Eurowizji" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy