Turniej o Koronę Bolesława Chrobrego – Pierwszego Króla Polski


Turniej o Koronę Bolesława Chrobrego – Pierwszego Króla Polski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Stadion Startu Gniezno.

Turniej o Koronę Bolesława Chrobrego - Pierwszego Króla Polski - towarzyski turniej żużlowy, rozgrywany w Gnieźnie. Pierwszy turniej odbył się 29 czerwca 2008 roku[potrzebny przypis]. Był to pierwszy od ośmiu lat indywidualny turniej żużlowy rozegrany w Gnieźnie. Organizatorzy obsadzili turniej zawodnikami z Ekstraligi, pierwszej ligi oraz zawodnikami miejscowymi. Poprzedni towarzyski turniej indywidualny - Speedway Gniezno 2000 - odbył się 30 września 2000 roku, a wygrał go Tomasz Gollob.

Turniej rozegrano w formule 20-biegowej, przy czym dodano wyścig finałowy - wzięli w nim udział czterej najlepsi jeźdźcy z wcześniejszej fazy. Pierwszym „Królem Gnieźnieńskiego Speedwaya” został Rafał Dobrucki, który w wyścigu finałowym pokonał Rafała Okoniewskiego, Karola Ząbika i Krzysztofa Jabłońskiego. Dodatkowo wychowanek pilskiej Polonii zrezygnował z honorarium na rzecz wsparcia organizatorów po wypadku, jaki spotkał ich w drodze na mecz ligowy w Równem. Najlepszym zawodnikiem gospodarzy został Piotr Paluch, który z siedmioma punktami na koncie uplasował się na dziewiątej pozycji. W roku 2009 r. odbyła się druga edycja turnieju. Klub wsparty przez Kompanię Piwowarską (marka Lech Pils) zaprosił jeszcze lepszych zawodników niż przed rokiem. Przechodni płaszcz założył Greg Hancock, przed laty zawodnik Startu. Ponadto na podium stanęli Adrian Miedziński i Rune Holta[potrzebny przypis].

Trzeci turniej odbył się 29 maja 2010, wygrał wielokrotny medalista MP i MŚ Tomasz Gollob, drugi był naturalizowany Norweg z polskim paszportem Rune Holta i na najniższym stanął Duńczyk Nicki Pedersen.W 2011 roku odbył się czwarty turniej w którym zwyciężył Emil Sajfutdinow, drugie miejsce zajął Tomasz Gollob, trzecie - Andreas Jonsson. Jublieuszową, piątą edycję Turnieju wygrał Australijczyk Ryan Sullivan, wyprzedzając poprzedniego króla, Emila Sajfutdinowa oraz Słowaka Martina Vaculika

Lista zwycięzców[potrzebny przypis] | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Turniej o Koronę Bolesława Chrobrego – Pierwszego Króla Polski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy