Turniej olimpijski w piłce siatkowej mężczyzn 1968

Piłka siatkowa na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1968 – turniej halowy mężczyzn w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Turniej olimpijski w piłce siatkowej mężczyzn 1968) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Turniej olimpijski w piłce siatkowej mężczyzn podczas XIX Letnich Igrzysk Olimpijskich w Meksyku był drugą edycją w historii i odbył się wyłącznie w halowej odmianie tej dyscypliny sportu. Do rywalizacji przystąpiło 10 drużyn. Turniej olimpijski rozegrano w dniach od 13 do 26 października 1968 roku systemem kołowym (tj. każdy z każdym, po jednym meczu), bez rozgrywek pucharowych.

Drugi raz z rzędu mistrzem olimpijskim została reprezentacja Związku Radzieckiego, która wygrała 8 na 9 rozegranych spotkań.

Spis treści

Drużyny uczestniczące | edytuj kod

Awans do turnieju olimpijskiego uzyskali z urzędu mistrz olimpijski i wicemistrz olimpijski. Dwa miejsca przyznano dwóm najlepszym drużynom mistrzostw świata. Pozostałe miejsca przeznaczone były dla mistrzów poszczególnych kontynentów.

Hale sportowe | edytuj kod

• Gimnasio Olímpico Juan de la Barrera (Meksyk)

Składy drużyn | edytuj kod

Osobny artykuł: Składy drużyn olimpijskich w piłce siatkowej mężczyzn 1968.

Przypisy | edytuj kod

1. Mistrzem świata została reprezentacja Czechosłowacji, a brązowym medalistą ZSRR, które miały zapewniony awans. Z tego względu ich miejsca zajęły reprezentacje Rumunii i NRD. Po wycofaniu się Rumunii jej miejsce zajęła Bułgaria - siódma na mistrzostwach świata.
  2. Reprezentacja Tunezji wycofała się z rozgrywek. FIVB postanowiła przyznać miejsce po afrykańskiej drużynie zespołowi z Europy Zachodniej - Belgii.
  3. Awans na igrzyska uzyskały najlepsza reprezentacja z konfederacji NORCECA oraz najlepsza reprezentacja z konfederacji CSV.
  4. Mistrzem Europy została reprezentacja ZSRR, a srebrnym medalistą Czechosławacja, które miały zapewniony awans, z tego względu na igrzyska dostała się trzecia drużyna Europy.

Bibliografia | edytuj kod

Dyscypliny na Letnich Igrzyskach Olimpijskich Meksyk 1968

Piłka siatkowa na letnich igrzyskach olimpijskich

Na podstawie artykułu: "Turniej olimpijski w piłce siatkowej mężczyzn 1968" pochodzącego z Wikipedii