Tuulikki Pyykkönen


Tuulikki Pyykkönen w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sisko Tuulikki Pyykkönen (ur. 25 listopada 1963 w Puolance) – fińska biegaczka narciarska, brązowa medalistka mistrzostw świata.

Spis treści

Kariera | edytuj kod

Jej olimpijskim debiutem były igrzyska w Calgary w 1988 roku. W swoim najlepszym starcie, w biegu na 5 km techniką klasyczną zajęła tam 12 miejsce. Cztery lata później, podczas igrzysk w Albertville na tym samym dystansie zajęła 29 miejsce. Na igrzyskach olimpijskich w Lillehammer w 1994 roku wystartowała tylko w biegu na 5 km stylem klasycznym, tym razem zajmując 18 miejsce. Startowała także na igrzyskach olimpijskich w Nagano w 1998 roku, gdzie zajęła między innymi 12 miejsce w biegu na 15 km techniką klasyczną oraz siódme miejsce w sztafecie 4x5 km.

W 1987 roku wystartowała na mistrzostwach świata w Oberstdorfie zajmując 12 miejsce w biegu na 5 km stylem klasycznym. Dwa lata później, na mistrzostwach świata w Lahti osiągnęła swoje najlepsze indywidualne wyniki. W biegu na 10 km zajęła 7 miejsce, a w biegu na 15 km techniką klasyczną była szósta. Wraz z koleżankami z reprezentacji zajęła czwarte miejsce w sztafecie podczas mistrzostw świata w Val di Fiemme oraz 12 miejsce w biegu na 5 km stylem klasycznym. Także na mistrzostwach świata w Falun w 1993 roku Finki z Pyykkönen w składzie zajęły czwarte miejsce w sztafecie. W swoim najlepszym starcie na mistrzostwach w Thunder Bay w biegu na 15 km techniką klasyczną zajęła 11 miejsce. Swój największy sukces osiągnęła podczas mistrzostw świata w Trondheim wspólnie z Riikką Sirviö, Kati Pulkkinen i Satu Salonen zdobywając brązowy medal w sztafecie 4x5 km. Na tych samych mistrzostwach zajęła 19 miejsce w biegu na 5 km stylem klasycznym.

Podczas mistrzostw świata juniorów w Murau w 1982 roku zdobyła srebrny medal w sztafecie, a w biegu na 5 km była jedenasta[1].

Najlepsze wyniki w Pucharze Świata osiągnęła w sezonie 1989/1990, kiedy to zajęła 10 miejsce w klasyfikacji generalnej. Tylko raz stanęła na podium zawodów Pucharu Świata zajmując drugie miejsce. W 1998 roku zakończyła karierę.

Osiągnięcia | edytuj kod

Igrzyska olimpijskie | edytuj kod

Mistrzostwa świata | edytuj kod

Mistrzostwa świata juniorów | edytuj kod

Puchar Świata | edytuj kod

Miejsca w klasyfikacji generalnej | edytuj kod

Miejsca na podium | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. cccski.com: Oficjalne wyniki biegów na MŚJ 1981 (ang.)
  2. Skład drużyny: Tuulikki Pyykkönen, Milla Jauho, Satu Salonen, Anita Nyman
  3. Skład drużyny: Pirkko Määttä, Marja-Liisa Kirvesniemi, Marjut Lukkarinen, Tuulikki Pyykkönen
  4. Skład drużyny: Tuulikki Pyykkönen, Marja-Liisa Kirvesniemi, Pirkko Määttä, Marjut Lukkarinen
  5. Skład drużyny: Tuulikki Pyykkönen, Pirkko Määttä, Marke Rautiala, Merja Lahtinen
  6. Skład drużyny: Riikka Sirviö, Tuulikki Pyykkönen, Kati Pulkkinen, Satu Salonen
  7. Skład drużyny: Tuulikki Pyykkönen, Marjo Matikainen, Jaana Savolainen
Na podstawie artykułu: "Tuulikki Pyykkönen" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy