Tuzla


Na mapach: 44°37′N 18°40′E/44,616667 18,666667

Tuzla w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tuzlamiasto w północno-wschodniej Bośni i Hercegowinie, w Federacji Bośni i Hercegowiny, stolica kantonu tuzlańskiego, siedziba miasta Tuzla. W 2013 roku liczyło 74 457 mieszkańców, z czego większość stanowili Boszniacy[1].

Miasto górnicze, znane z eksploatacji węgla brunatnego i soli kamiennej. W mieście funkcjonują: Port lotniczy Tuzla i filia uniwersytetu w Sarajewie.

Historia | edytuj kod

Pierwsze ślady działalności człowieka na terenie dzisiejszej Tuzli pochodzą z okresu neolitu. W 1460 r. miasto weszło w skład Imperium Osmańskiego, stając się jednym z ważnych ośrodków produkcji soli. Pierwszy zachowany dokument osmański potwierdzający eksploatację solanek w Tuzli pochodzi z 1548 r. Rozwój ekonomiczny miasta nastąpił w XVII w. Stało się ono ważnym ośrodkiem rzemiosła i centrum administracyjnym sandżaku Zvornik. W czasie okupacji austro-węgierskiej wprowadzono nowoczesne metody wydobycia soli i węgla kamiennego.

Spośród licznych budynków wzniesionych w okresie dominacji osmańskiej najcenniejszym zabytkiem jest pochodzący z XVI w. meczet Turalibeg.

Miasta partnerskie | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Popis 2013 u BiH (bośn.). Federalni zavod za statistiku. [dostęp 2020-04-11].
Kontrola autorytatywna (miasto):
Na podstawie artykułu: "Tuzla" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy