Twarz w tłumie


Twarz w tłumie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Twarz w tłumieamerykański dramat z 1957 w reżyserii Elii Kazana. Adaptacja opowiadania Budda Schulberga pt. "Your Arkansas Traveler" (część zbioru opowiadań Some Faces in the Crowd z 1953 roku)[1]. Główne role w filmie zagrali Andy Griffith, Lee Remick (oboje debiut filmowy), Patricia Neal oraz Walter Matthau.

Dzięki temu filmowi Andy Griffith zyskał status gwiazdy[2]. Później sam film był wielokrotnie oceniany, a w 2008 roku biblioteka Kongresu umieściła Twarz w tłumie na liście amerykańskiego dziedzictwa filmowego jako film ważny pod względem kulturalnym, historycznym i estetycznym[3].

Spis treści

Opis fabuły | edytuj kod

Lonsome Rhodes (Griffith) jest pieśniarzem folklorystycznym niskiego lotu, który z braku powodzenia utrzymuje się z drobnych kradzieży. Pewnego dnia zwraca na niego uwagę pewna dziennikarka, Marcia Jeffries (Neal) i pomaga mu rozwinąć skrzydła. Wreszcie spełnia się marzenie Rhodesa – staje się wielką gwiazdą telewizyjną. Ten sukces jednak go przerasta. Przemienia się w karierowicza, bez reszt zajęty własną osobą nie zwraca uwagi na otoczenie. Marcię, która pokochała go, dziwi i frustruje ta przemiana[4].

Obsada | edytuj kod

Zdjęcia | edytuj kod

Większość ujęć we wnętrzach zostało nakręconych w nowojorskich Biograph Studios na Bronksie. Wcześniej zdjęcia miały miejsce w Memphis oraz Piggott (Arkansas), gdzie Larry spotyka Betty Lou[5].

Recepcja | edytuj kod

Od premiery filmu, Twarz w tłumie otrzymał mieszane opinie. Przykładem jest Bosley Crowther z The New York Timesa. Mimo, że gra Griffitha wprawiła autora w podziw ("Pan Griffith gra z piorunującą werwą..."), jednocześnie uważa, że kreacja aktora przyćmiła pozostałych bohaterów, jak i fabułę. Crowther uważa zakończenie obrazu za "niedorzeczne"[6].

Jednak przez lata opinie krytyków stały się znacznie bardziej przychylne. W 2011 roku Twarz w tłumie ma 91% "świeżych" ocen na Rotten Tomatoes (na podstawie 23 recenzji)[7].

Przypisy | edytuj kod

  1. Some Faces in the Crowd – Goodreads
  2. Andy Griffith – Stopklatka
  3. Tytuły amerykańskiego dziedzictwa filmowego – Library of Congress
  4. Twarz w tłumie – eKino
  5. Lokalizacje zdjęć – IMDb
  6. Recenzja – NY Times
  7. Recenzja – Rotten Tomatoes

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Twarz w tłumie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy