Tydzień Kultury Beskidzkiej


Tydzień Kultury Beskidzkiej w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Tydzień Kultury Beskidzkiej 2006 (Zespół "Antiche Tradizioni Popolari")

Tydzień Kultury Beskidzkiej – festiwal folklorystyczny odbywający się od 1964 r. rokrocznie, w sierpniu, w Wiśle, Żywcu, Szczyrku, Oświęcimiu i Makowie Podhalańskim. Organizatorem jest Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej.

Podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej w sześciu miastach odbywają się koncerty zespołów polskich i zagranicznych, które prezentują oryginalne bogactwo ludowej muzyki, tańca, śpiewu, obrzędów i zwyczajów, ludowi artyści zaś prezentują swoją twórczość, a organizacje i instytucje kultury osiągnięcia w zakresie ochrony, dokumentacji i popularyzowania dorobku ludowej kultury. W ramach festiwalu odbywają się również: "Festiwal Folkloru Górali Polskich" w Żywcu, "Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne" w Żywcu, "Gorolski Święto" w Jabłonkowie, "Wawrzyńcowe Hudy" w Ujsołach i "Festyn Istebniański" w Istebnej. Ze względu na swój zasięg, czas trwania, liczbę koncertów i widzów jest to jeden z największych festiwali folklorystycznych w Polsce.

Pierwsza edycja Tygodnia Kultury Beskidzkiej odbyła się w 1964 r. w Wiśle, jednak tradycjami festiwal sięga przedwojennego "Święta Gór".

W 2009 r. na festiwalu wystąpiły 83 zespoły polskie i 23 zagraniczne (m.in. z Brazylii, Turcji, Ekwadoru, Chorwacji, Indii, Słowacji czy Grecji).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Oficjalna strona Tygodnia Kultury Beskidzkiej

Na podstawie artykułu: "Tydzień Kultury Beskidzkiej" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy