Tyrańczyk żółtolicy


Tyrańczyk żółtolicy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tyrańczyk żółtolicy (Phylloscartes kronei) – gatunek małego ptaka z rodziny muchotyranikowatych. Opisany po raz pierwszy w roku 1991. Występuje endemicznie w Brazylii. Narażony na wyginięcie.

Spis treści

Taksonomia i odkrycie | edytuj kod

Gatunek został opisany po raz pierwszy w roku 1991. Od 5 do 10 lipca 1983 w okolicach Boqueirão (Paraíba, Brazylia) odnotowywano nieznany dotąd głos nieokreślonego przedstawiciela tyrankowatych. Niektóre cechy przypominały tyrańczyka skromnego (P. ventralis), jednakże obserwowany ptak posiadał żółty przód głowy i spód ciała. Obserwatorzy, Edwin Willis oraz Yoshika Oniki przypuszczali, że może być to tyrańczyk gujański (P. virescens), jednakże po analizie głosu obydwu gatunków uznany został za nowy gatunek.

Holotyp stanowi dorosła samica, złapana 3 czerwca 1991 roku w Ilha Comprida. Paratypem jest samiec, zebrany tego samego dnia, także w Ilha Comprida.

Morfologia | edytuj kod

Brak dymorfizmu płciowego w upierzeniu, zebrany okaz samca cechowały jedynie większe wymiary (patrz poniższa tabela). Wierzch ciała oliwkowozielony, na wierzchu głowy z brązowym odcieniem. Pióra z boków głowy od góry i od dołu oddzielone czarniawym paskiem. Pokrywy skrzydłowe, ogon i lotki czarniawe. Pokrywy duże i średnie II rzędu posiadają żółte zakończenia, przy złożonym skrzydle tworzące dwa paski. Brew i boki głowy żółtawe. Spód ciała żółty, ciemniejący w stronę gardła. Tęczówki brązowe, nogi i stopy czarne.

Wymiary | edytuj kod

Wymiary podane są w milimetrach.

Zasięg występowania | edytuj kod

Według BirdLife International całkowity zasięg występowania wynosi 5500 km2. Rozciąga się od okolic miasta Capão da Canoa po południowo-wschodnią część stanu São Paulo[3]. Środowisko życia stanowią tereny typu restinga, które są wydmami porośniętymi przez krzewy lub niskie lasy.

Behawior | edytuj kod

Obserwowano gatunek włączający się w wielogatunkowe, żerujące stada. 14 grudnia znaleziono dwa młode, w przeciwieństwie do piskląt tyrańczyka skromnego nie nawoływały głośno. Oszacowano, że zagęszczenie wynosi jedną parę na hektar. Głos stanowi nagle, szybko powtarzane plea lub fesee. Pieśń brzmi jak sit-it-it-it-it-it-it-it-it-it-sitit-sitit.

Status, zagrożenia | edytuj kod

Gatunek klasyfikowany jako narażony (VU, Vulnerable). Populacja szacowana na nie więcej niż 10 000 osobników. Przypuszczalnie szybko się zmniejsza w wyniku utraty środowiska. Tyrańczyk żółtolicy występuje na jedenastu terenach chronionych, z czego niektóre obejmują wyspy. Wycinka drzew w obszarze występowania prowadzona jest celem uzyskania miejsc mieszkalnych[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. Phylloscartes kronei, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Phylloscartes kronei. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  3. a b Restinga Tyrannulet Phylloscartes kronei. BirdLife International. [dostęp 15 września 2013].

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Tyrańczyk żółtolicy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy