Tytila


Tytila w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Zdjęcie fragmentu średniowiecznego manuskryptu z imieniem Tylila

Tytila, Tyttla, Tytla, Tytilus, Tydil (ur. w VI wieku; zm. 600) - władca anglosaskiego królestwa Anglii Wschodniej na przełomie VI i VIII wieku.

Tytila jest władcą na wpół legendarnym, podobnie jak jego przodkowie. Należał do dynastii Wuffingów, zapoczątkowanej przez jego ojca, Wuffę[1]. Imię Tytila wymieniają stosunkowo liczne zachowane źródła pisane z tego okresu, choć nie podają żadnych informacji o jego rządach. Beda Czcigodny w swej Historii kościelnej narodu angielskiego wymienia Tytila jako ojca Raedwalda i syna Wuffy[2]. Z kolei walijski kronikarz Nenniusz podaje również imię drugiego z jego synów, Eni[3]. Potwierdzeniem historyczności Tylila jest również zachowana lista genealogiczna władców Anglii Wschodniej, która wymienia jego imię wśród przodków króla Elfwalda[4].

Przybliżone daty panowania Tytila określane są na podstawie zapisów Rogera z Wendover Flores Historiarum[5]. Jego panowanie rozpocząć się miało w 578 roku i trwać do około 600. Kolejnym władcą Anglii Wschodniej został Raedwald.

Przypisy | edytuj kod

  1. Yorke, Królowie...; s.89
  2. Beda, ks.2, rozdz.15
  3. Nenniusz; 59
  4. Anon.GenRegList1 - Posopography of Anglo-Saxon England
  5. Roger z Wendover; Flores...

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Tytila" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy