Tytuł naukowy profesora


Tytuł naukowy profesora w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tytuł naukowy profesora, tytuł naukowy[a] – nadawany w Polsce przez prezydenta Polski osobie, która uzyskała już stopień naukowy doktora habilitowanego i przez to jest samodzielnym pracownikiem nauki, ma osiągnięcia naukowe lub artystyczne znacznie przekraczające wymagania stawiane w przewodzie (postępowaniu) habilitacyjnym oraz posiada znaczące osiągnięcia dydaktyczne, w tym w kształceniu kadry naukowej. Prezydent nadaje tytuł naukowy na wniosek Rady Doskonałości Naukowej (do końca 2020 istnieje Centralna Komisja do Spraw Stopni i Tytułów[1]).

Tytuł naukowy profesora potocznie od 1989 bywa określany jako profesura belwederska, z uwagi na dawną siedzibę Prezydenta RP, w której odbywały się uroczystości wręczenia postanowień o nadaniu tytułu profesora. Inne potoczne określenie dla tytułu naukowego to profesor tytularny.

Spis treści

Historia | edytuj kod

W poprzednim stanie prawnym (do 1990) istniały tytuły naukowe profesora nadzwyczajnego i profesora zwyczajnego nadawane przez Radę Państwa. Tytuł profesora zwyczajnego organ ten mógł nadać osobie posiadającej tytuł profesora nadzwyczajnego, która powiększyła swój dorobek naukowy lub naukowo-dydaktyczny. Po ustanowieniu urzędu Prezydenta PRL i zniesieniu Rady Państwa prawo nadawania tytułu uzyskał prezydent. Zniesiono też podział na tytuł profesora zwyczajnego i nadzwyczajnego: w to miejsce wprowadzono też jeden tytuł naukowy profesora. Po tych zmianach profesorowie nadzwyczajni uzyskali automatycznie tytuły naukowe profesora. Tytułu naukowego profesora nie należy mylić ze stanowiskami profesora nadzwyczajnego i profesora zwyczajnego.

Podstawa prawna | edytuj kod

W Polsce zasady nadawania tytułu naukowego profesora są określone w obowiązującej od 1 października 2018 ustawie z 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce[2].

Według tej ustawy w Polsce istnieją obecnie tytuł naukowy profesora oraz odpowiadający mu tytuł w zakresie sztuki – profesor sztuki.

Tytuł naukowy a stopnie naukowe i tytuły zawodowe | edytuj kod

Tytułu naukowego nie należy mylić z tytułami zawodowymi ani stopniami naukowymi.

Zobacz też | edytuj kod

Profesor (stanowisko)

Szkolnictwo wyższe

Uwagi | edytuj kod

  1. W Polsce istnieje tylko jeden tytuł naukowy.

Przypisy | edytuj kod

  1. Art. 189 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2018 r. poz. 1669).
  2. Dz.U. z 2018 r. poz. 1669

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Tytuł naukowy profesora" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy