Tytus, Romek i A’Tomek księga IX


Tytus, Romek i A’Tomek księga IX w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tytus, Romek i A’Tomek księga IX – dziewiąty kolejny komiks z serii Tytus, Romek i A’Tomek o przygodach trzech przyjaciół Tytusa, Romka i A’Tomka.

Autorem scenariusza i rysunków jest Henryk Jerzy Chmielewski. Album ten ukazał się w roku 1974 nakładem Wydawnictwa Harcerskiego Horyzonty. W ramach oszczędności album był drukowany każdy arkusz tylko z jednej strony w kolorach, przez to kolejne strony książeczki są na przemian kolorowe i czarno-białe. Potocznie księga ta ma opis - Tytus na Dzikim Zachodzie. Na końcu książeczki umieszczono plan lekcji. Na stronie 12 jest całostronicowy kadr przedstawiający na pierwszym planie kowboja na koniu gdzie można w miejsce twarzy jeźdźca wkleić swoje zdjęcie.

Fabuła komiksu | edytuj kod

Tytusowi udaje się kupić trzy bilety do kina na western pt. „Strzały znikąd”. Pod koniec seansu Tytus wskakuje do filmu, Romek i A’Tomek chcą podążyć za nim lecz film się kończy. Chłopcy postanawiają wskoczyć do filmu na kolejnym seansie i tak czynią. Rozpoczynają poszukiwania kolegi, który przybył tu dwie godziny wcześniej. Na drzewie zauważają plakat gończy z podobizną Tytusa i nagrodą 1000 dolarów. Postanawiają odnaleźć go, przed jego aresztowaniem, udają się do miasteczka Pif-Paf city. Tam po wielu perypetiach uciekają z Tytusem i wypychają go z filmu. Wtedy okazuje się, iż nie jest to prawdziwy Tytus tylko ktoś bardzo do niego podobny. Chłopcy postanawiają ponownie wskoczyć do filmu. Tymczasem prawdziwy Tytus zażywa życia na dzikim zachodzie: udaje proroka w sekcie, wygrywa rodeo, najmuje się na ochroniarza pociągu i wreszcie odkrywa i zakupuje kopalnie zegarków. Zakłada przedsiębiorstwo „Tik-Tak Tytus Company”, staje się bogatym przedsiębiorcą. Tymczasem Romek i A’Tomek poszukując Tytusa zostają oszukani przez poszukiwacza złota i ratują życie przypadkowemu człowiekowi. W końcu trafiają do Tytusa, porywają go, lecz podczas ucieczki sami zostają zakładnikami Indian. Dzięki fortelowi udaje im się z niej oswobodzić. Potem znów muszą Tytusa oswobadzać tym razem z miejskiego aresztu. W końcu udaje się im się to i wyskakują razem z filmu. Okazuje się jednak, iż wyskoczyli z filmu w innym państwie. Gdy się dowiadują, iż to TrapezfikAfryka środkowa, Tytus pędzi odwiedzić dziadka.

Wydania | edytuj kod

  • wydanie I 1974 - Wydawnictwo Harcerskie Horyzonty, nakład: 130 000 egzemplarzy
  • wydanie II 1977 - Młodzieżowa Agencja Wydawnicza, nakład: 60 000 egzemplarzy
  • wydanie III 1985 - Młodzieżowa Agencja Wydawnicza, nakład: 300 000 egzemplarzy
  • wydanie IV (wydanie zbiorowe jako Złota księga przygód I) 2002 - Prószyński i S-ka, nakład: 13 000 egzemplarzy
  • wydanie V 2009 - Prószyński Media

Bibliografia | edytuj kod

  • Henryk Jerzy Chmielewski: Tytus, Romek i A’Tomek księga IX. Warszawa: Młodzieżowa Agencja Wydawnicza, 1985.
Na podstawie artykułu: "Tytus, Romek i A’Tomek księga IX" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy