Uładzimir Drażyn


Uładzimir Drażyn w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Uładzimir (Uładzimier[1]) Drażyn (biał. Уладзімір (Уладзімер[1]) Дражын; ur. 25 września 1947 w obwodzie mińskim) – białoruski działacz państwowy i dyplomata, od 2008 ambasador pełnomocny i nadzwyczajny w Republice Litewskiej i równolegle w Republice Finlandii (ambasador nierezydujący).

Życiorys | edytuj kod

Ukończył Białoruski Państwowy Instytut Politechniczny ze specjalnością inżyniera-mechanika oraz Wyższą Szkołę Partyjną przy KC Komunistycznej Partii Białorusi w Mińsku. W 1965 rozpoczął pracę jako nauczyciel w dzielnicy starodorożskiej Mińska. Później pracował m.in. w Białoruskiej Fabryce Samochodów.

W 1981 skierowano go do pracy ideologicznej w rejonie nieświeskim. Dziesięć lat później objął urząd przewodniczącego Rejonowego Komitetu Wykonawczego w Nieświeżu. Był deputowanym do Rady Najwyższej Republiki Białorusi XII kadencji (1990–1995). W 1998 został wiceprzewodniczącym Obwodowego Komitetu Wykonawczego w Mińsku. Od 2001 do 2005 pełnił funkcję wicepremiera Republiki.

W 2005 ponownie zasiadł w parlamencie, tym razem w Radzie Republiki jako przedstawiciel obwodu mińskiego. W 2008 mianowany ambasadorem Białorusi w Wilnie oraz Helsinkach.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Według klasycznego wariantu pisowni języka białoruskiego (taraszkiewicy).

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Uładzimir Drażyn" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy