USS Lexington (CV-2)


USS Lexington (CV-2) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

USS Lexington (CV-2) - amerykański lotniskowiec typu Lexington (zwany także Gray Lady, Lady Lex lub The Fighting Lady), wprowadzony do służby w 1927. Został przebudowany z krążownika liniowego typu Lexington. Wraz z bliźniaczym lotniskowcem "Saratoga" (CV-3) był pierwszym dużym lotniskowcem marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych i służył w niej podczas II wojny światowej, biorąc udział w walkach z Japonią w wojnie na Pacyfiku. Okręt wziął udział, wraz z lotniskowcem "Yorktown", w bitwie na Morzu Koralowym stoczonej w maju 1942 roku. W drugim dniu bitwy, około godziny 11:00, lotniskowiec został ciężko uszkodzony przez samoloty japońskie, które trafiły okręt dwiema torpedami i trzema bombami. Z początku wydawało się, że uszkodzenia okrętu nie były poważne i około godziny 13:00 lotniskowiec osiągnął prędkość 25 węzłów i był zdolny do przyjmowania samolotów. Następnie jednak na okręcie nastąpiła seria wybuchów oparów benzyny lotniczej i pożarów, które wymknęły się spod kontroli. Około godziny 17:00 padł rozkaz opuszczenia lotniskowca przez załogę. O godzinie 19:56 okręt zatonął po trafieniach dwiema torpedami wystrzelonymi przez amerykański niszczyciel "Phelps".

Następnym okrętem noszącym nazwę "Lexington" był lotniskowiec typu Essex, Lexington (CV-16), wprowadzony do służby w 1943.

5 marca 2018 odnaleziono wrak okrętu w wodach Morza Koralowego[1].

USS "Lexington" po opuszczeniu przez załogę podczas bitwy na Morzu Koralowym

Przypisy | edytuj kod

  1. AgenceA. France-Presse AgenceA., USS Lexington: aircraft carrier scuttled in 1942 is finally found, the Guardian, 6 marca 2018 [dostęp 2018-03-06]  (ang.).
Na podstawie artykułu: "USS Lexington (CV-2)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy