Ubijak


Zagęszczarka stopowa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Ubijak) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Zagęszczarka stopowa Bomag BT 65

Zagęszczarka stopowa (ubijak, skoczek) – urządzenie do mechanicznego zagęszczania gruntu. Najczęściej wykorzystywane przez ekipy remontowo-budowlane, drogowe oraz brukarskie. Poprzez punktowe uderzenia w powierzchnię gruntu, usuwa z niego cząsteczki wody oraz powietrza, co prowadzi bezpośrednio do jego zagęszczenia. Mały rozmiar doskonale sprawdza się przy pracach w wąskich i niewielkich przestrzeniach. Najczęściej do obsługi maszyny wystarczy jedna osoba[1].

Zasada działania | edytuj kod

Ubijaki najczęściej wyposażone są w benzynowe silniki spalinowe. Producenci oferują również cięższe maszyny z silnikami diesla oraz akumulatorowe. Moc silnika przekazywana jest poprzez układ ubijający na stopę, która uderzając z wysoką częstotliwością o podłoże, powoduje jego zagęszczenie. Dzięki zastosowaniu sprzęgła odśrodkowego, silnik nie przekazuje na stopę swojej mocy, podczas pracy na wolnych obrotach. Dopiero wraz z ich zwiększeniem, następuje załączenie sprzęgła. Duże znaczenie ma również wybór samego silnika. Silniki benzynowe ważą mniej, są tańsze w eksploatacji i szybciej się rozgrzewają niż w przypadku silników diesla. Na rynku dostępne są również urządzenia zasilane akumulatorowo, które nie emitują spalin i można z nich korzystać w pomieszczeniach o niskiej wentylacji. Ograniczeniem jest natomiast czas pracy na jednym akumulatorze, który wynosi średnio 30 minut.

Charakterystyka pracy | edytuj kod

Ubijaki pozwalają na zagęszczenie podłoża z częstotliwością ok. 500-800 uderzeń na minutę[2]. Im większa częstotliwość, tym lepszy efekt zagęszczenia w pojedynczym przebiegu. Siła odśrodkowa urządzenia określa natomiast energię przekazywaną na podłoże za pośrednictwem stopy ubijaka. W przeciwieństwie do większych zagęszczarek z płytą wibracyjną, energia ubijaka skupia się na mniejszym obszarze. To sprawia, że skoczki lepiej sprawdzą się podczas zagęszczania zwartego gruntu. Z racji swojej charakterystyki pracy, nie sprawdzą się na podłożu sypkim o luźnej konsystencji, np. żwirze[3].

Błędy w eksploatacji | edytuj kod

Operowanie zagęszczarką stopową wymaga podstawowego przeszkolenia w zakresie obsługi i bezpieczeństwa. Operator urządzenia powinien pamiętać, aby:

  • zmieniać obroty silnika z jałowych na maksymalne możliwie szybko (powolna zmiana może doprowadzić do uszkodzenia sprężyny, sprzęgła lub silnika)
  • rozgrzewać silnik przed przystąpieniem do ubijania (praca zimnego silnika na wysokich obrotach drastycznie skraca jego żywotność)
  • zachować szczególną ostrożność podczas pracy na ostrych zboczach
  • przewozić maszynę w sposób zgodny z zaleceniami producenta

Przypisy | edytuj kod

  1. Jumping Jack Compactor Or Plate Compactor?, Gharpedia, 17 stycznia 2014 .
  2. Czym jest zagęszczarka stopowa (ubijak)?, isprzet.pl, 5 listopada 2019 .
  3. Tamping Rammer vs Plate Compactor: Which Is Better?, CDBS, 23 września 2018 .

Zobacz też | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Ubijak" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy