Uciec jak najbliżej


Uciec jak najbliżej w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Uciec jak najbliżej – polski film fabularny z 1972 roku.

Film realizowano we Wrocławiu, m.in. na: ul. Piłsudskiego, gdzie znajduje się Grand Hotel[1], ul. Świdnickiej, ul. Oławskiej, ul. Podwale, na skrzyżowaniu Podwala z ul. Świdnicką, we wnętrzu Piwnicy Świdnickiej, w wejściu na teren Stadionu Olimpijskiego (od ul. Paderewskiego)[2].

Spis treści

Opis fabuły | edytuj kod

Pełnometrażowy debiut fabularny Janusza Zaorskiego. Historia lekkoducha[3], który będąc w podróży napotyka na swej drodze miłość i dzięki niej uświadamia sobie swoją dotychczasową konformistyczną postawę wobec życia. Film Zaorskiego wpisuje się w popularny nurt filmów o problemach młodzieży, która zmaga się z bezcelowością i jałowością życia. Dwudziestokilkuletni Bartek mieszka pod Łodzią, w miejscowości będącej geometrycznym środkiem Polski. Pracuje w spółdzielni zajmującej się produkcją znaków drogowych, której prezesem jest ojciec jego dziewczyny. W przeddzień święta 22 lipca, razem z kierowcą Józefem Olszewskim, wyjeżdża służbowo do Kudowy. We Wrocławiu, gdzie obaj nocują, poznaje laborantkę Kasię, lecz swoją natarczywością, bezmyślnie niszczy coś, co mogło się przerodzić w prawdziwe, bezinteresowne uczucie. W fatalnym nastroju jedzie z Olszewskim do Kudowy. W drodze powrotnej pomiędzy mężczyznami dochodzi do zwady. We Wrocławiu Bartek wyskakuje z jadącego samochodu i biegnie na stadion, gdzie Kasia ma próbę przed uroczystością. Zastaje tam tłum jednakowo ubranych dziewcząt, które rozbiegają się po murawie i ustawiając się obok siebie tworzą kontur mapy Polski. Bartek znajduje się w jej środku – tak jak rodzinna miejscowość, do której nie wiadomo, czy powróci.

Nagrody | edytuj kod

Piosenki | edytuj kod

W filmie wystąpił piosenkarz Stan Borys (w roli samego siebie)[4]. Piosenki z jego repertuaru, wykorzystane w filmie (Lecą sowy, Powiększenie, Mój przyjaciel deszcz) ukazały się na EPce pt. Piosenki z filmu „Uciec jak najbliżej” (N 0677)[5][6].

Obsada | edytuj kod

i inni.

Przypisy | edytuj kod

  1. Marcin Walków: Czy hotel Grand doczeka się remontu? (pol.). gazetawroclawska.pl, 2015-04-24. [dostęp 2016-04-04].
  2. Filmy o Wrocławiu i realizowane we Wrocławiu – Uciec jak najbliżej (pol.). [dostęp 2016-04-04].
  3. a b c Uciec jak najbliżej (pol.). filmpolski.pl.
  4. Uciec jak najbliżej – Galeria zdjęć (pol.). filmpolski.pl.
  5. Stan Borys (pol.). filmpolski.pl.
  6. Stan Borys – Mój Przyjaciel Deszcz (ang.). discogs.com.

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Uciec jak najbliżej" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy