Uczelnie teologiczne w Polsce


Uczelnie teologiczne w Polsce w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Wydział Teologiczny UMK w Toruniu Wydział Teologiczny UŚ

Uczelnie teologiczne w Polscepolskie szkoły wyższe oraz seminaria duchowne, kształcące w zakresie teologii. W Polsce studia w zakresie teologii oraz badania w zakresie nauk teologicznych prowadzone są także w wydziałach teologii na uczelniach wielowydziałowych.

Spis treści

Wyższe szkoły teologiczne | edytuj kod

Seminaria duchowne | edytuj kod

 Osobny artykuł: Seminarium duchowne.

Seminaria katolickie | edytuj kod

Wyższe seminaria duchowne - zgodnie z § 7 ust.2 Umowy między Rządem RP a Konferencją Episkopatu Polski w sprawie statusu prawnego szkół wyższych zakładanych i prowadzonych przez Kościół Katolicki, w tym uniwersytetów, odrębnych wydziałów i wyższych seminariów duchownych, oraz w sprawie trybu i zakresu uznawania przez Państwo stopni i tytułów nadawanych przez szkoły wyższe[4] alumni wyższych seminariów duchownych, prowadzących sześcioletnie studia zgodnie z wymaganiami prawa kościelnego mogą uzyskiwać tytuł zawodowy magistra kierunku „teologia” na podstawie umów o współpracy zawartych w oparciu o Konstytucję Apostolską „Sapientia Christiana” z kościelnymi szkołami wyższymi oraz z uczelniami państwowymi, w których strukturze znajdują się wydziały teologii, posiadającymi prawo prowadzenia studiów magisterskich na tym kierunku.

 Osobny artykuł: Seminaria katolickie w Polsce.

Inne seminaria | edytuj kod

Wydziały teologiczne | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Oba instytuty teologiczne prowadzą studia wyższe zawodowe na kierunku "teologia", są więc uczelniami zgodnie z art. 433 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2018 r. poz. 1668, z późn. zm.), aczkolwiek nie mają statusu kościelnej szkoły wyższej w rozumieniu § 1 umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Konferencją Episkopatu Polski w sprawie statusu prawnego szkół wyższych zakładanych i prowadzonych przez Kościół Katolicki, w tym uniwersytetów, odrębnych wydziałów i wyższych seminariów duchownych, oraz w sprawie trybu i zakresu uznawania przez Państwo stopni i tytułów nadawanych przez te szkoły wyższe, stanowiącej załącznik do obwieszczenia Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 29 lipca 1999 r. o wykonaniu Konkordatu między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską (Dz.U. z 1999 r. nr 63, poz. 727), zawartej na podstawie art. 15 ust. 1 konkordatu między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską, podpisany w Warszawie dnia 28 lipca 1993 r. (Dz.U. z 1998 r. nr 51, poz. 318).
  2. Instytut Teologiczny :: Historia
  3. AfterMarket.pl :: domena it-bielsko.edu.pl, www.it-bielsko.edu.pl [dostęp 2019-07-05] .
  4. Dz.U. z 1999 r. nr 63, poz. 727
  5. Instrukcja o formacji kapłańskiej – Kościół Starokatolicki, starokatolicki.eu [dostęp 2018-08-25]  (pol.).
  6. Statut Wyższego Seminarium Duchownego Katolickiego Kościoła Narodowego w Polsce zatwierdził w dniu 26 lipca 2015 roku Senior Kościoła w Polsce ks. bp. Adam Rosiek. www: http://www.wsdkkn.edu.pl
Na podstawie artykułu: "Uczelnie teologiczne w Polsce" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy