Uczelnie w Łodzi


Uczelnie w Łodzi w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Studenci szkół wyższych (cywilnych) w Łodzi w latach 1975–2005 Rektorat Uniwersytetu Łódzkiego Rektorat Politechniki Łódzkiej Rektorat Uniwersytetu Medycznego Rektorat Akademii Muzycznej

W Łodzi swoją siedzibę ma obecnie 28 uczelni (6 państwowych i 22 niepaństwowe). Studiuje na nich ponad 122 tys. studentów[1], co czyni z Łodzi jeden z najważniejszych ośrodków akademickich w Polsce.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Uniwersytet Łódzki | edytuj kod

Pierwszą uczelnią akademicką powołaną do życia w Łodzi został Uniwersytet Łódzki (dekretem z dnia 24 maja 1945 roku, podpisanym przez Prezydenta Krajowej Rady Narodowej, Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Oświaty), jako kontynuator dorobku i tradycji działających w okresie międzywojennym Instytutu Nauczycielskiego, Wyższej Szkoły Nauk Społecznych i Ekonomicznych oraz oddziału Wolnej Wszechnicy Polskiej.

Instytut Nauczycielski funkcjonował w Łodzi w latach 1921–1928, a jego celem było dokształcanie nauczycieli szkół powszechnych i średnich. Wyższa Szkoła Nauk Społecznych i Ekonomicznych działała w latach 1924–1928, ale mimo formalnej niezależności, była w rzeczywistości filią warszawskiej Szkoły Nauk Politycznych. Oddział Wolnej Wszechnicy Polskiej w Łodzi prowadził działalność w latach 1928–1939.

11 grudnia 1937 roku rozpoczęto nawet budowę pierwszego w mieście budynku przeznaczonego dla potrzeb uczelni. Budynek ten, usytuowany przy zbiegu dzisiejszych ulic POW i Rewolucji 1905 r., ukończono jednak dopiero po II wojnie światowej. Mieści się tu obecnie Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego.

Politechnika Łódzka | edytuj kod

W tym samym czasie co Uniwersytet Łódzki, powołano do życia Politechnikę Łódzką (dekret z dnia 24 maja 1945 r.) – obecnie jedną z największych uczelni technicznych w Polsce.

O utworzeniu uczelni technicznej w Łodzi myślano już w drugiej połowie XIX wieku. Wiązało się to z szybkim rozwojem przemysłu w mieście oraz ogromnym przyrostem liczby ludności, co wymagało wysoko wykwalifikowanych pracowników, absolwentów wyższych szkół technicznych. Pierwsze działania zmierzające do powołania Instytutu Politechnicznego podjęto w latach 60. XIX wieku. Na rzecz przyszłej uczelni przekazano nawet tereny, wynajęto tymczasowe pomieszczenia i pozyskano kadrę profesorską. Powstał projekt Ustawy Instytutu, której ostateczna wersja w dniu 13 lipca 1866 roku została przesłana do zatwierdzenia cesarzowi RosjiAleksandrowi II. Niestety, car nie zgodził się na utworzenie Instytutu Politechnicznego.

Próby powołania uczelni technicznej w Łodzi ponowiono w latach 70. XIX wieku oraz latach 20. XX wieku (w 1921 roku wpłynął do Sejmu wniosek o utworzenie Politechniki Łódzkiej). Niestety i te starania okazały się bezskuteczne. Zrealizowano je dopiero po II wojnie światowej.

Lista uczelni w Łodzi | edytuj kod

Uczelnie państwowe | edytuj kod

Uczelnie niepubliczne | edytuj kod

Fabryka Ferdynanda Goldnera – obecnie Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi

Przypisy | edytuj kod

  1. Łódź w liczbach (pol.). [dostęp 2008-09-18].
Na podstawie artykułu: "Uczelnie w Łodzi" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy