Układ kostny ptaków


Układ kostny ptaków w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Układ kostny ptaków – rusztowanie ciała ptaka zbudowane z tkanki kostnej i chrzęstnej. Stanowi ochronę dla narządów wewnętrznych, jest przyczepem dla mięśni, nadaje ciału kształt i postawę. Odgrywa ważną rolę w lokomocji. Szkielet ptaków wykazuje wiele cech, które umożliwiają ptakom lot. Podobnie jak u innych kręgowców wyróżniamy szkielet osiowy (czaszka, kręgosłup, żebra oraz mostek) oraz szkielet kończyn (obręcze oraz kończyny wolne).

Szkielet ptaka (gołębia)

Spis treści

Szkielet osiowy | edytuj kod

Czaszka | edytuj kod

Szkielet ptaka na przykładzie gołębia:
1. czaszka
2. kręgi szyjne
3. widełki (kość)(zrost obojczyków u latających ptaków)
4. kość krucza
5. wyrostki haczykowate
6. grzebień
7. rzepka
8. tarsometatarsus (zlane kości śródstopia)
9. palce przeważnie 4, ustawione przeciwstawne (brak kciuka(5 palca)
10. (kość goleniowa zlana z kością strzałkową) tibiotarsus
11. (kość strzałkowa zlana z kością goleniową) tibiotarsus
12. kość udowa
13. kości łonowe wraz z kośćmi: kulszową i biodrową zrośnięte w miednicę
14. kość kulszowa wraz z kośćmi: łonową i biodrową zrośnięte w miednicę
15. kość biodrowa wraz z kośćmi: łonową i kulszową zrośnięte w miednicę
16. kręgi ogonowe
17. pygostyl
18. synsacrum
19. łopatka
20. notarium
21. kość ramieniowa
22. kość łokciowa
23. kość promieniowa
24. carpometacarpus
25. III palec
26. II palec
27. I palec(skrzydełko)

Czaszkę dzielimy na dwie grupy kości: kości otaczające mózg i narządy zmysłów tworzące mózgoczaszkę i kości otaczające początkowe odcinki dróg oddechowych tworzące trzewioczaszkę.

Szczęka dolna składa się z kilku zrośniętych kości parzystych: stawowych, wieńcowych, płytkowych i . Żuchwa łączy się ze stawem żuchwowym, który tworzony jest przez kość czworoboczną (kość kwadratową) czaszki[1]. Szczękę górną tworzą głównie kości międzyszczękowe[2].

Czaszka ptaków charakteryzuje się dużą lekkością, co wynika z braku zębów w szczękach, oraz spneumatyzowaniem kości. Zanikają także szwy. Dla ptaków charakterystyczne są silnie wykształcone oczodoły, które oddzielone są od siebie tylko cienką blaszką kostną – przegrodą międzyoczodołową. Czaszka zaopatrzona jest w jeden kłykieć potyliczny, łączący ją z kręgosłupem, co zapewnia swobodę ruchów[1].

Kręgosłup | edytuj kod

Kręgosłup ptaków jest silnie wyspecjalizowany. Zbudowany jest z kręgów, których u poszczególnych gatunków może być od 39 do 63. Różnica ta przede wszystkim wynika z różnej liczby kręgów w odcinku szyjnym, których występuje od 9 do 25[3]. Kręgi (głównie odcinka szyjnego) kontaktują się ze sobą stawem siodełkowym (staw heteroceliczny)[4], co wpływa korzystnie na ruchomość szyi. Ostatnie kręgi szyjne łączą się z krótkimi żebrami, które jednak nie mają połączenia z mostkiem. Kręgi odcinka piersiowego (występuje ich 3-10) łączą się żebrami, które połączone są z mostkiem tworząc klatkę piersiową[5]. Kolejny odcinek kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowy powstał na skutek zrośnięcia kręgów lędźwiowych i krzyżowych (synsakrum). Odcinek ten silnie łączy się z kośćmi biodrowymi pasa miednicowego. W dalszej części kręgosłupa znajdujemy jeszcze kilka wolnych kręgów, za którym leży pygostyl, na którym osadzone są sterówki[3].

Klatka piersiowa | edytuj kod

Klatka piersiowa powstaje przez połączenie kręgów piersiowych żeber oraz mostka. Żebra niepołączone z mostkiem nazywane są żebrami rzekomymi. Ze względu na wielkość i pracę mięśni piersiowych jest ona bardzo wytrzymała na zgniecenia. Każde żebro składa się z dwóch części: kręgosłupowej i mostkowej, ruchomo połączonych. Połączenie to umożliwia oddalanie się lub przybliżanie mostka względem kręgosłupa. Na większości z żeber znajduje się wyrostek haczykowaty (processus uncinatus), który skierowany jest ku tyłowi i zachodzi na zewnętrzną powierzchnię następnego żebra; zachodząc na siebie, wyrostki te usztywniają klatkę piersiową[3].

Mostek | edytuj kod

Mostek ptaków jest silnie skostniały. U ptaków latających (grzebieniowych) jest on zaopatrzony w mocno wykształcony grzebień (carina (crista) sterni), który jest skierowany ku dołowi stanowiąc przyczep dla mięśni piersiowych[6]. Ptaki bezgrzebieniowe nie posiadają tego wyrostka.

Skrzydło | edytuj kod

Pas barkowy | edytuj kod

Oparciem dla skrzydeł jest pas barkowy, który jest silnie powiązany z klatką piersiową. Pas ten składa się z trzech par kości: kruczej (coracoideum), łopatki (scapula, u ptaków o szablastym kształcie) i obojczyka (clavicula). Kości obojczyka, skierowane w dół, zrastają się ze sobą tworząc widełki, szczególnie dobrze rozwinięte u ptaków latających[6].

Kończyna przednia wolna | edytuj kod

Kończyna przednia wolna ptaka przystosowana jest do lotu lub pływania, u ptaków nielotnych może być w formie szczątkowej lub zredukowanej. Na szkielet skrzydła składają się: kość ramieniowa, kość łokciowa, k. promieniowa, k. nadgarstka (carpus), k. śródręcza oraz kości palców, których jest 3[6]. Palec I (kciuk)[5] tworzy skrzydełko.

Noga | edytuj kod

Pas miednicowy | edytuj kod

Noga połączona jest ze szkieletem osiowym poprzez pas miednicowy, który u ptaków składa się z k. biodrowej (ilium), łonowej (pubis) i kulszowej (ischium). Łączą się ze sobą w panewce stawu biodrowego. U ptaków kości łonowe nie łączą się ze sobą w spojeniu łonowym; ich rozstaw jest większy u samic, jako przystosowanie do składania jaj[6].

Tylna kończyna wolna | edytuj kod

Tylna kończyna wolna ptaka przystosowana jest głównie do chodzenia lub pływania. W skład tej kończyny wchodzą: kość udowa, k. piszczelowa i strzałkowa oraz kości stopy. Kość udowa jest krótka i znajduje się prawie w całości w obrębie mięśni oraz kości podudzia – silnie zbudowana kość piszczelowa, mała, uwsteczniona kość strzałkowa oraz kości stopy. Zaliczają się do nich kość skokowa, stanowiąca zrost 2., 3., 4. i 5. kości śródstopia. Palce są obecne zazwyczaj w liczbie 4, gdzie 3 skierowane są do przodu, a 1 do tyłu. Wyjątkami są np. struś czerwonoskóry, u którego występują dwa palce, albo jerzyk zwyczajny, u którego 4 palce są skierowane do przodu[7].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Zamachowski i Zyśk 1997 ↓, s. 323.
  2. Zamachowski i Zyśk 1997 ↓, s. 325.
  3. a b c Zamachowski i Zyśk 1997 ↓, s. 326.
  4. Zamachowski i Zyśk 1997 ↓, s. 36.
  5. a b Zamachowski i Zyśk 1997 ↓, s. 324.
  6. a b c d Zamachowski i Zyśk 1997 ↓, s. 327.
  7. Zamachowski i Zyśk 1997 ↓, s. 331.

Bibliografia | edytuj kod

  • Gromada: Ptaki Aves. W: Władysław Zamachowski, Adam Zyśk: Strunowce (Chordata). Podręcznik zoologii dla studentów. Kraków: Wydawnictwo Naukowe WSP, 1997. ISBN 83-86841-92-3.

Zobacz też | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Układ kostny ptaków" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy