Ukraiński Związek Siczowy


Ukraiński Związek Siczowy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ukraiński Związek Siczowy – centrala organizująca i koordynująca działania wszystkich Towarzystw "Sicz".

19 kwietnia 1908 w Stanisławowie powołano przez siczowy zjazd krajowy Naczelny Komitet Siczowy. W grudniu 1912 powołał on organizację Ukraiński Związek Siczowy (USS).

USS wydawał własny organ - "Siczowy Wisti". Już w pierwszym numerze pisma wydrukowano apel, aby wszyscy siczowcy, w ramach armii austro-węgierskiej, przygotowywali się do walki z Moskalami o wyzwolenie braci znad Dniepru.

Zarząd USS zdecydował o przekształceniu "Siczy" w organizację paramilitarną. Do Wiednia pojechał generalny ataman Kyrył Trylowśkyj i uzyskał poparcie dla sprawy ze strony Sztabu Generalnego. Jednak Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zażądało aprobaty statutu organizacji ze strony namiestnika Galicji - Michała Bobrzyńskiego. Jego opinia była negatywna, i MSW statutu nie zatwierdziło.

Dlatego też Trylowśkyj udał się do namiestnika z przetłumaczonym na język ukraiński statutem polskiego zarejestrowanego Związku Strzeleckiego. Ten był zmuszony w związku z tym zatwierdzić statut nowej organizacji, jednak pod warunkiem, że ogniwa i organizacje terenowe nie będą łączyć się w strukturę ogólnokrajową.

W pierwszej połowie 1913 powstało nieoficjalne Towarzystwo Ukraińskie Strzelców. Po dwukrotnych nieudanych próbach rejestracji statutu, członkowie Towarzystwa weszli w skład Towarzystwa USS.

 Osobny artykuł: Towarzystwo Ukraińskich Strzelców Siczowych.

Organizacja we Lwowie działała do 1924.

Zarząd:

  • generalny ataman - Kyrył Trylowśkyj
  • główny esauł - J. Wesołowskyj
  • główny pisarz - M. Walickyj
  • główny skarbnik - S. Winnikiw
  • główny oboźny - D. Katamaj
  • główny czetar - F. Kałynowycz

Literatura | edytuj kod

  • Tadeusz Dąbkowski - "Ukraiński ruch narodowy w Galicji Wschodniej 1912-1923", Warszawa 1985
Na podstawie artykułu: "Ukraiński Związek Siczowy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy