Ukryta sieć


Deep web w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Ukryta sieć) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Głęboka sieć [(ang. deep web), także ukryta sieć (ang. hidden web), niewidzialna sieć (ang. invisible web)] – część World Wide Web, która nie jest indeksowana przez konwencjonalne, standardowe wyszukiwarki internetowe[1].

Pojęcie | edytuj kod

W polskiej literaturze stosowane są pojęcia głęboka sieć, sieć ukryta lub niewidzialna[1]. Termin invisible Web po raz pierwszy został użyty przez Jilla Ellswortha w 1994 roku[1]. Spopularyzował go Mike Bergman w 2001[2]. Niektórzy polscy autorzy używają określenia "ukryty internet" zamiast "ukryta sieć", co uchodzi za nieprawidłowe[2].

Definicja | edytuj kod

Tradycyjne wyszukiwarki nie indeksują głębokiej sieci. Wynika to głównie ze sposobu przeszukiwania internetu przy użyciu metody, która polega na podążaniu za hiperłączami obecnych w już indeksowanych stronach. Podejrzewa się, że ukryta sieć jest kilkukrotnie większa niż sieć zewnętrzna. Szacunki oparte na ekstrapolacji badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley z 2001[3] wskazują, że na deep web składa się około 7,5 petabajtów danych. Wykryto także około 300 tys. nieindeksowalnych stron internetowych w całej sieci, a w 2004[4] według Denisa Shestakova, około 14 tys. witryn należy do rosyjskiej części ukrytej sieci[5].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Magdalena Szpunar, Imperializm kulturowy internetu, s. 45.
  2. a b Magdalena Szpunar, Imperializm kulturowy internetu, s. 46.
  3. The Deep Web: Surfacing Hidden Value – quod.lib.unich.edu.
  4. Accessing the Deep Web: A Survey – quod.lib.unich.edu.
  5. Denis Shestakov. Sampling the National Deep Web. „Database and Expert Systems Applications. DEXA 2011. Lecture Notes in Computer Science”. 6860, 2011. DOI: 10.1007/978-3-642-23088-2_24
Na podstawie artykułu: "Ukryta sieć" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy