Ulica Bogumiła w Kole


Na mapach: 52°10′44,8″N 18°38′07,3″E/52,179120 18,635374

Ulica Bogumiła w Kole w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ulica Bogumiła w Kole – jedna z głównych tras wylotowych z miasta, będąca drogą dojazdową z centrum do Autostrady A2. W całości położona jest na terenie osiedla Przedmieście Kaliskie.

Rys historyczny | edytuj kod

Jest wielce prawdopodobne, że już kilkaset lat temu istniała droga, która łączyła Koło z Dobrowem i Koźminem. Jeżeli istniała to musiała mieć przebieg podobny do dzisiejszej ulicy Bogumiła.

Swoje znaczenie uzyskała jednak dopiero na przełomie XIX i XX wieku, kiedy to połączyła miasto z Turkiem i dalej Kaliszem.

W czasach II wojny światowej, władze niemieckie przemianowały nazwę na „Kopernicusstrasse”, w wolnym tłumaczeniu „ulica Kopernika” - wiele lat po wojnie ulicę o takiej nazwie utworzono na osiedlu Płaszczyzna.

Władze komunistyczne nie przywróciły tradycyjnej nazwy. Nazwano ją „ulica Lewakowa i Nosuli”. Pod naciskami mieszkańców, władze przywróciły tradycyjną nazwę.

W 2007 r., w związku z otwarciem Autostrady A2 łączącej Poznań z Łodzią, a w przyszłości granicę niemiecką i białoruską, znacznie zwiększył się ruch na ulicy Bogumiła. Zmusiło to władze do znacznej przebudowy drogi. Rok później – na skrzyżowaniu z ul. Poniatowskiego i ul. Zamkową – oddano do użytku Rondo Świętego Bogumiła.

Ulica dziś | edytuj kod

Ulica Bogumiła w granicach administracyjnych miasta Koła ma długość ponad 2 km.

Rozpoczyna się od Ronda Świętego Bogumiła (opisanego wyżej). Na 800. metrze krzyżuje się z obwodnicą miasta – ulicą Michała Rawity-Witanowskiego, będącą częścią drogi krajowej nr 92. Następnie przez most na rzeczce Teleszynie dobiega do ronda w Ruszkowie Drugim. Tam rozgałęzia w kierunku Brudzewa oraz Daniszewa (wjazd na Autostradę A2).

Ważniejszą instytucją położoną przy ulicy Bogumiła jest Powiatowy Inspektorat Weterynarii.

Administracyjnie mieszkańcy ulicy Bogumiła przynależą do parafii rzymskokatolickiej Podwyższenia Krzyża Świętego.

Bibliografia | edytuj kod

  • Józef Burszta, 600 lat miasta Koła, Poznań 1963
  • Paweł Łączkowski, Mieczysław Pochwicki, Koło. Rozwój miasta 1948-1978, Poznań-Koło 1978
  • Józef Stanisław Mujta: 635 lat miasta Koła. Koło: Muzeum Technik Ceramicznych : Kolskie Towarzystwo Kulturalne, 1997. ISBN 83-86139-34-X.
  • Józef Stanisław Mujta: Parafia Rzymskokatolicka pod wezwaniem Podwyższenia Świętego Krzyża w Kole : zarys dziejów. Koło: Muzeum Technik Ceramicznych, 2003. ISBN 83-919609-0-0.
Na podstawie artykułu: "Ulica Bogumiła w Kole" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy