Ulica Generała Władysława Sikorskiego w Gorzowie Wielkopolskim


Na mapach: 52°43′05,2″N 15°14′01,7″E/52,718111 15,233806

Ulica Generała Władysława Sikorskiego w Gorzowie Wielkopolskim w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ulica Generała Władysława Sikorskiego (niem. Richtstr.)[1] – jedna z głównych ulic gorzowskiego Śródmieścia, prowadząca od gazowni i rogu ulic Żelaznej i 11 listopada, poprzez centrum miasta, do ulic Zbigniewa Herberta i Dzieci Wrzesińskich, gdzie przechodzi w ulicę Warszawską.

Spis treści

Charakterystyka | edytuj kod

Na odcinku od Żelaznej do Jancarza, ulica Sikorskiego posiada dwie jezdnie, po dwa pasy każda, wydzielone jest także biegnące między jezdniami torowisko tramwajowe. Następnie między ulicą Jancarza a aleją Konstytucji 3 Maja, jest to ulica jednopasmowa i jednokierunkowa (ruch samochodowy jedynie w kierunku wschodnim). Między al. Konstytucji a Katedrą i skrzyżowaniem z ulicą Chrobrego (na tym odcinku nawierzchnia drogi znajduje się w bardzo złym stanie technicznym[2]) i dalej do skrzyżowania z Dzieci Wrzesińskich i Zbigniewa Herberta, jest to jednojezdniowa droga, z dwoma pasami ruchu, bez wydzielonego torowiska tramwajowego. Od Katedry, na odcinku około 150 metrów ulica stanowi północną granicę Starego Rynku

Otoczenie | edytuj kod

Ulica Władysława Sikorskiego przechodzi równoleżnikowo przez niemal całe centrum miasta, dzięki czemu znajduje się przy niej wiele ważnych obiektów użyteczności publicznej

Tramwaje | edytuj kod

Na całej długości ulicy biegnie nią torowisko tramwajowe tramwajowe między pętlami Wieprzyce i Silwana. Na odcinku między ulicą Edwarda Jancarza, a domem handlowym Rolnik, tramwaje poruszają się po jednym torze, poza tym wyjątkiem tramwaje mogą poruszać się po dwóch torach. Na ulicy znajdują się przystanki (od zachodu): Gazownia, Jancarza, Zakład Energetyczny oraz Katedra. Kursują tędy linie 1 i 2, natomiast na odcinku od Katedry do ulicy Cichońskiego - linie 1 i 3.

Handel | edytuj kod

Ulica Sikorskiego przez wiele lat spełniała funkcje jednej z najważniejszych ulic handlowych miasta, choć z uwagi na rozwój innych części Śródmieścia oraz powstanie nowych centrów handlowych jej rola w ostatnich latach spadła. Przy ulicy znajdują jednak liczne sklepy oraz pawilony handlowe. Do największych obiektów handlowych należą: centra handlowe Park 111 oraz Galeria Młyńska, a także dom handlowy Rolnik.

Przypisy | edytuj kod

  1. Plan miasta Landsberg a.d. Warthe (pol.). [dostęp 2013-07-07].
  2. Paweł Kozłowski: Ulica Sikorskiego - taką mamy wizytówkę (pol.). [dostęp 2013-07-07].
Na podstawie artykułu: "Ulica Generała Władysława Sikorskiego w Gorzowie Wielkopolskim" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy