Ulica Grunwaldzka w Olsztynie


Na mapach: 53°46′33,5″N 20°28′10,7″E/53,775960 20,469649

Ulica Grunwaldzka w Olsztynie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ulica Grunwaldzka – główna ulica osiedla Grunwaldzkiego w Olsztynie. Rozciąga się od skrzyżowania z ulicami Prostą, Mochnackiego oraz aleją Warszawską do skrzyżowania z ulicami Szarych Szeregów i Konopnickiej. Ulica jest częścią drogi wojewódzkiej nr 527.

Spis treści

Historia ulicy | edytuj kod

W czasach Prus Wschodnich, nazwa ulicy brzmiała Liebstädter-Straße (ulica Miłakowowska). W 1806 roku zawaliła się Brama Dolna, która otwierała wjazd do miasta od strony Dolnego Przedmieścia (okolice ulic Grunwaldzkiej i Mochnackiego). Dolna część ulicy Grunwaldzkiej, nieopodal wiaduktu, nazywała się do 1933 Feld-Straße (ulica Polowa). Po 1933 nazwę zmieniono się na Mohrungen-Straße (ulica Morągowska). Przy ulicy Grunwaldzkiej 5a znajdowała się synagoga, której budowę ukończono 4 września 1877 roku. Obecnie w tym miejscu stoi hala sportowa. Wokół dawnej synagogi znajdowały się domy społeczności żydowskiej, które należały do Żydów od 1904 do 1926 roku. Przy skrzyżowaniu dzisiejszych ulic Grunwaldzkiej i Zyndrama z Maszkowic znajdował się cmentarz żydowski. Pozostałością cmentarza są liczne starodrzewa. Na rogu ulicy Grunwaldzkiej i Jagiełły, obok Kaplicy Jerozolimskiej z XVI wieku, stoi krzyż z 1886 roku, wzniesiony na pamiątkę epidemii cholery, który przeniesiono z alei Warszawskiej.

Na przełomie 1940 i 1941 roku na terenie rejencji olsztyńskiej został przeprowadzony spis wszystkich Żydów. Później przeprowadzono ich masową eksterminację. Olsztyńskich Żydów (oraz z okolic Olsztyna) zgromadzono w żydowskim domu starców przy ulicy Grunwaldzkiej, gdzie byli przetrzymywani do jesieni 1941. Następnie byli wywożeni i uśmiercani w nieznanych dotąd miejscach.

Podczas drugiej wojny światowej część kamienic znajdujących się przy ulicy Grunwaldzkiej uległo zniszczeniu. Większość odbudowano po wojnie. 30 kwietnia 1946 roku uruchomiono pierwszą powojenną linię tramwajową numer 1. Tramwaje jeździły od Jeziora Długiego do Dworca Głównego, przez ulicę Grunwaldzką. Linię zlikwidowano 20 listopada 1965.

Obiekty | edytuj kod

Dane drogi | edytuj kod

Ulica Grunwaldzka jest drogą posiadającą po jednym pasie ruchu w każdym kierunku.

Komunikacja | edytuj kod

Ulicą Grunwaldzką przebiegają trasy pięciu linii autobusów miejskich: 101, 107, 111, 127 oraz N02.

Na podstawie artykułu: "Ulica Grunwaldzka w Olsztynie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy