Ulica Jana Baptysty Quadro w Poznaniu


Na mapach: 52°24′29,5″N 16°56′00,6″E/52,408207 16,933506

Ulica Jana Baptysty Quadro w Poznaniu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ulica Jana Baptysty Quadro – uliczka wewnątrz zabudowy śródrynkowej Starego Rynku w Poznaniu. Powstała w XIV wieku jako jedna z alejek pomiędzy straganami na placu targowym. Żadna z posesji otaczających uliczkę nie jest na nią adresowana – wszelka zabudowa numerowana jest pod adresem Starego Rynku. Uliczka na co dzień używana sporadycznie rozkwita na czas Jarmarku Świętojańskiego[1].

Spis treści

Zabudowa | edytuj kod

Uliczkę na znacznej długości okalają modernistyczne budynki wybudowanego w 1963 roku gmachu Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego na miejscu dawnych sukiennic oraz budynku arsenału z 1962 roku, który mieści dziś Galerię Miejską Arsenał i fotoplastykon. U południowego wylotu ulicy znajduje się Figura św. Jana Nepomucena, a na przecięciu z uliczką Różany Targ Studzienka Bamberki. Na północnym końcu ulicę otaczają gmachy ratusza i wagi miejskiej.

Patron | edytuj kod

Patronem ulicy jest Giovanni Battista di Quadrowłosko-polski architekt renesansowy, architekt miejski Poznania w latach 1552-1562 i autor m.in. renesansowej przebudowy poznańskiego ratusza.

Zobacz też | edytuj kod

Pozostałe uliczki śródzabudowy poznańskiego rynku:

Przypisy | edytuj kod

  1. Wyborcza.pl, poznan.wyborcza.pl [dostęp 2017-11-20] .

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Ulica Jana Baptysty Quadro w Poznaniu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy