Ulica Marsa w Warszawie


Na mapach: 52°14′26,4″N 21°08′03,1″E/52,240667 21,134194

Ulica Marsa w Warszawie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ulica Marsa – ulica w dzielnicach Praga-Południe, Wawer i Rembertów w Warszawie.

Jest główną ulicą wylotową z centrum i wschodniej części miasta w kierunku na Sulejówek, Okuniew, Liw i Węgrów oraz Nieporęt, Zegrze i Nowy Dwór Mazowiecki. Przecina dwukrotnie tory kolejowe i kończy swój bieg przy stacji PKP Warszawa Rembertów. Większa część ulicy przebiega przez obszar zalesiony: rezerwat przyrody Kawęczyn i Las Rembertowski. Na odcinku od ul. Płowieckiej do ul. Rekruckiej jest ulicą dwujezdniową, a od ul. Rekruckiej do ul. Cyrulików jest jednojezdniowa z jednym pasem w każdym kierunku ruchu.

Przebieg | edytuj kod

Ulica jest częścią drogi wojewódzkiej nr 637 na całej swojej długości oraz drogi wojewódzkiej nr 631 na odcinku pomiędzy ul. Płowiecką a ul. Żołnierską. Rozpoczyna się na skrzyżowaniu ulic Płowieckiej i Ostrobramskiej oraz Trasy Siekierkowskiej (tzw. węzeł Marsa). Kończy się w Rembertowie przy stacji PKP Warszawa Rembertów, przecinając tory linii kolejowych nr 2 i nr 448 (ruch kierowany przez dróżnika), wcześniej przechodząc wiaduktem nad torami linii kolejowej nr 7 przy stacji PKP Warszawa Gocławek.

Trudno jest precyzyjnie podać datę powstania ulicy. Najprawdopodobniej jej powstanie należy wiązać z budową fortu Kawęczyn w Rembertowie (fragment drogi fortowej) i późniejszym poligonem artyleryjskim założonym przez Rosjan. W związku z tym, że Rembertów od chwili powstania jest związany z wojskiem, nazwa ulicy nawiązuje prawdopodobnie do starorzymskiego boga wojny Marsa lub Pola Marsowego – nazw placu ćwiczeń w Rzymie i Paryżu.

Ważniejsze obiekty | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Ulica Marsa w Warszawie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy