Ulica Ozimska w Opolu


Na mapach: 50,668517°N 17,949108°E/50,668517 17,949108

Ulica Ozimska w Opolu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ulica Ozimska (niem. Malapaner Strasse) – jedna z najdłuższych ulic Opola, zaczyna się na skrzyżowaniu (rondzie) z ul. Krakowską oraz Mozarta, biegnąc na wschód przechodzi przed skrzyżowaniem z al. Witosa i ul. Tysiąclecia w ulicę Częstochowską. Na odcinku od ul. Reymonta do ul. Wiejskiej jest drogą jednojezdniową czteropasmową; stanowi fragment trasy wojewódzkiej 423.

Pierwotna nazwa ulicy pochodziła od huty Mała Panew w Ozimku; zapewnienie dogodnej komunikacji między zakładem a odrzańskim portem było powodem wybrukowania ulicy w 1820 roku. Wiadomo, że w 1838 roku w miejscu obecnego gmachu PZU istniał już zajazd lub oberża, na bazie której powstał później hotel Monopol - po II wojnie światowej Bristol. Według planów urbanistycznych z początku lat 70. XX wieku północna strona ulicy aż do ul. Katowickiej miała zostać przekształcona na ciąg kulturalno-handlowy, co wiązało się z wyburzeniem najstarszych kamienic, tj. budynków między ulicą Krakowską a Reymonta, począwszy od wspomnianego wyżej hotelu.

Nie wszystkie zamierzenia spełniono: rozpoczęto budowę biurowca Społem, domu handlowego Opolanin, bloków mieszkalnych przy pl. Teatralnym, a także gmachu Teatru Dramatycznego, gdzie do tej pory znajdowało się miejskie targowisko, jednak kilka zabytkowych kamienic udało się zachować od rozbiórki. W miejscu po wyburzonych kamienicach w latach 90. XX wieku funkcjonowało małe targowisko, nazywane placem Balcerowicza, później istniał parking. Obecnie stoi tam reprezentacyjny biurowiec PZU.

Oprócz Galerii Opolanin i Teatru, przy ul. Ozimskiej ma siedzibę Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Opolskiego (w białym domu - dawnej wojewódzkiej siedzibie PZPR), Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji oraz pływalna Akwarium. 9 lipca 2008 r. otwarto galerię handlową ze sklepem Tesco, nieopodal skrzyżowania z ul. Horoszkiewicza, na terenie dawnej fabryki mebli. Przy ulicy może powstać obecnie drapacz chmur[1][2].

Przypisy | edytuj kod

  1. Drapacz chmur ma stanąć na Ozimskiej, www.urbanity.pl [dostęp 2017-11-27]  (pol.).
  2. Aleja wieżowców w centrum Opola?, www.urbanity.pl [dostęp 2017-11-27]  (pol.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Ulica Ozimska w Opolu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy