Ulica Powstańców Warszawskich w Opolu


Na mapach: 50,701634°N 17,899434°E/50,701634 17,899434

Ulica Powstańców Warszawskich w Opolu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ulica Powstańców Warszawskich[a]droga omijająca od strony północnej i wschodniej centralne dzielnice Opola. Stanowi fragment 3 dróg krajowych: DK45, DK46 i DK94. Ostatni odcinek – od ul. Częstochowskiej do ul. Strzeleckiej – oddano do użytku w lutym 2007. Na całej długości jest to droga jednojezdniowa, na części trasy (od ul. Strzeleckiej do ul. Opolskiej oraz od mostu nad Odrą do ul. Partyzanckiej) przygotowany jest teren pod rozbudowę, tj. poszerzenie drogi o drugą jezdnię.

Powszechnie stosowaną nazwą jest obwodnica[b], względnie północna.

Na zachodnim krańcu Opola, na terenie dawnej wsi Karczów, znajduje się rondo turbinowe stanowiące skrzyżowanie dróg krajowych DK46 i DK94, które biegnąc razem na wschód, we Wrzoskach krzyżują się z ulicą Wrocławską (DW414) prowadzącą ku centrum Opola, poprzez dzielnice Bierkowice oraz Półwieś. Na skrzyżowaniu obwodnicy z ul. Jana III Sobieskiego zlokalizowany jest węzeł drogowy – składający się z 3 rond oraz wiaduktu – umożliwiający bezkolizyjny przejazd obwodnicą na trasie W-Z oraz stanowiący początek przyszłej obwodnicy Dobrzenia Wielkiego.

Według kilku opracowań Samochodowego atlasu Polski, wydawanego przez Państwowe Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych, istniejący w latach 80. fragment trasy pomiędzy szosą na Wrocław a nieistniejącym obecnie skrzyżowaniem z ulicą Budowlanych[c] był częścią drogi międzynarodowej E22a[1][2].

Uwagi | edytuj kod

  1. a b Formalnie imię Powstańców Warszawskich nosi tylko fragment od ul. Oleskiej do ul. Partyzanckiej, jednak na dalszych skrzyżowaniach również ustawiono tabliczki z tą nazwą. Zobacz: Uchwała Rady Miasta Opola z 26 sierpnia 2004 r.
  2. Czasem mianem obwodnicy określa się ciąg ulic w śródmieściu: Nysy Łużyckiej, Batalionów Chłopskich, Bohaterów Monte Cassino, Plebiscytową, Fabryczną. Ulice te w przeszłości wyprowadzały ruch wszystkich dróg krajowych ze ścisłego centrum miasta.
  3. W pobliżu znajduje się węzeł drogowy z drogą wojewódzką nr 454

Przypisy | edytuj kod

  1. Samochodowy atlas Polski 1:500 000. Wyd. IX. Państwowe Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych, 1984, s. 124.
  2. Samochodowy atlas Polski 1:500 000. Wyd. IX. Państwowe Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych, 1985, s. 124.
Na podstawie artykułu: "Ulica Powstańców Warszawskich w Opolu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy