Ulica Rzgowska w Łodzi


Na mapach: 51°43′17,7″N 19°29′00,5″E/51,721580 19,483459

Ulica Rzgowska w Łodzi w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ulica Rzgowska w Łodziłódzka ulica będąca trasą wylotową z Łodzi w kierunku Rzgowa. Położona w dzielnicy Górna. Rozpoczyna się na placu Reymonta, a kończy na granicy Łodzi i Starowej Góry (w okolicy skrzyżowania z ul. Zagłoby), gdzie przechodzi w ulicę Szeroką.

Przed wybudowaniem i oddaniem do użytku nowej, ważnej dla łódzkiego transportu inwestycji (noc z 31.08/01.09.2014) nazwanej roboczo 'Trasa Górna', a obecnie al. Bartoszewskiego; ulica Rzgowska od Paderewskiego / Broniewskiego (skrzyżowanie z DK nr 14) do granic miasta znajdowała się w ciągu drogi krajowej nr 1. Ówczesna Trasa Górna (o długości 4 km), będąca skrzyżowaniem ze Rzgowską ok. 300 m od granicy administracyjnej, przejęła fragment "jedynki" od tej ulicy, toteż odcinek od Paderewskiego / Broniewskiego do Bartoszewskiego stracił klasyfikację drogi krajowej. Taka sytuacja utrzymywała się do 1 lipca 2016 r. kiedy to otwarto 40-kilometrowy odcinek autostrady A1 (Łódź Północ - Tuszyn) stanowiący wschodnią obwodnicę Łodzi, przez co zmieniono numer drogi krajowej nr 1 na 91. Niegdyś ul. Rzgowska była drogą krajową na odcinku 4,0 km, a teraz jest zaledwie przez 300 m.

Wzdłuż Rzgowskiej (na odcinku ok. 3 km) jest poprowadzone torowisko tramwajowe. Na odcinku pl. Niepodległości - Paderewskiego / Broniewskiego tory znajdują się w jezdni, na dalszym odcinku do ul. Kurczaki infrastruktura tramwajowa znajduje się w pasie zieleni pomiędzy nitkami. Przy skrzyżowaniu Rzgowska / Kurczaki (północno-wschodni narożnik) znajduje się krańcówka tramwajowa "Kurczaki" (przystanek nr 1001).

Ulica Rzgowska jest istotnym dla miejskiego ruchu połączeniem między centrum a dzielnicą Górna. Końcowy odcinek ulicy jest fragmentem trasy wylotowej na Katowice dla osób przejeżdżających przez Łódź (prowadzi do węzłów (S8) 'Rzgów' oraz (A1) 'Tuszyn').

Spis treści

Przebieg | edytuj kod

Ulica Rzgowska liczy 357 numerów. Początkowo przebiega w kierunku południowo-wschodnim, następnie skręca nieznacznie w stronę południa, by w końcowej części zmienić kierunek na południowy zachód.

Odcinek początkowy ulicy Rzgowskiej (od placu Reymonta do skrzyżowania z ulicami Broniewskiego i Paderewskiego), charakteryzuje się w obecnością licznych punktów handlowo-usługowych. Odcinek za w/w skrzyżowaniem jest zdecydowanie bardziej ubogi zarówno jeśli chodzi o interesującą architekturę jak i zurbanizowanie. Pasy jezdni rozdzielone są torami tramwajowymi – ulica przekształca się w trasę wylotową miasta.

Cechuje się licznymi obniżeniami i wzniesieniami terenu.

Odcinek przy skrzyżowaniu z ul. Dachową jest uważany za jeden z najbardziej niebezpiecznych, ze względu na szybkość jadących pojazdów oraz obecność przejścia dla pieszych w niewielkiej odległości od wyjazdu spod wiaduktu. Dla zwiększenia bezpieczeństwa zainstalowano nieopodal sygnalizację świetlną.

Historia | edytuj kod

Początkowo była zwykłym traktem, biegnącym przez dobra szlacheckie Chojen i Starowej Góry, a formę ulicy otrzymała w okresie uprzemysłowienia Łodzi. Najpierw jej krótki odcinek docierał od Górnego Rynku do granicy miasta (ówczesna ulica Dąbrowska). Później w miarę dołączania do Łodzi części Chojen ulica wydłużała się, a po obu jej stronach powstawały fabryki i domy mieszkalne[1]. W wyniku zawartej umowy[2] w 1924 roku powstało kilka linii tramwajowych sięgających do przedmieścia Łodzi, m.in. ulicą Rzgowską od Górnego Rynku do kolei na Chojnach, o długości 2252 mb. Pojawiły się na niej tramwaje linii 4 i 11. Początkowo jeździły po jednym torze. W 1927 roku położono drugie tory oraz wybudowane nowe, odchodzące od ulicy Rzgowskiej ulicą Dąbrowskiego do ulicy Kilińskiego. W latach okupacji hitlerowskiej 1939–1945 nosiła niem. nazwę Heerstrasse[3] (ulica Armijna). Podczas poszerzania ulicy w latach siedemdziesiątych, Rzgowska zmieniła nieco bieg na odcinku Komorniki-Kurczaki omijając cmentarz św. Franciszka i „zakręt śmierci”. W 2014 roku ruch na ulicy (oraz na prostopadłej Paderewskiego) został odciążony dzięki zbudowanej Trasie Górna.

Obiekty na przebiegu ulicy | edytuj kod

Kolumna dziś zawiera opis miejsca ulicy wg aktualnej nazwy lub istniejącego teraz. Kolumna dawniej zawiera opis miejsca ulicy według dawnej nazwy lub miejsca istniejącego przed aktualnym.

Obiekty w okolicach ulicy | edytuj kod

Ważne obiekty na przebiegu ulicy Fabryka braci Stolarow Dawny budynek szkoły należącej do kompleksu fabrycznego braci Stolarow Kamienica przy numerze 37 Widok w kierunku północnym na ulicę Rzgowska. Zdjęcie zrobione na wysokości ul. Leczniczej. Kościół pw. Wojciecha Biskupa Męczennika Rzgowska 247, budynek OSiR - Stawy Jana Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki Galeria obiektów w pobliżu ul. Rzgowskiej Park im. 1 Maja, Stawy Stefańskiego Park im. Legionów Przychodnia Miejska przy ul. Leczniczej Park Miejski przy ul. Leczniczej

Komunikacja | edytuj kod

Przez ulicę przebiegają następujące linie łódzkiego MPK:

  • tramwajowe: 2, 5, 6, 11A, 15
  • autobusowe: 52, 56, 62, 63, 70, 71A, 71B, 72A, 72B, 75A, 75B, 93, H, N3A, N3B

Przy skrzyżowaniu z ulicą Kurczaki znajduje się pętla tramwajowa „Chojny Kurczaki” (przystanek nr 1001).

Przypisy | edytuj kod

  1. Spacerownik; Górna i nie tylko. Ryszard Bonisławski, Joanna Podolska. Wyd. Gazeta Wyborcza
  2. Historia komunikacji. mpk.lodz.pl. [dostęp 2014-02-27]. Cytat: ważnym wydarzeniem regulującym problem komunikacji na terenie Łodzi, było podpisanie umowy koncesyjnej pomiędzy Gminą Miejską Łódź i Spółką Akcyjną Kolei Elektrycznej Łódzkiej dotyczącej rozbudowy i eksploatacji istniejącej w Łodzi sieci tramwajowej.
  3. Łódzkie ulice. [dostęp 2012-03-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-04-20)].
  4. Baza: Ulice Łodzi (pol.). W: Bazy on-line [on-line]. wimbp.lodz.pl. [dostęp 2012-03-24].
  5. a b c d Szlak dziedzictwa filmowego Łodzi. Filmowalodz.pl. [dostęp 2014-02-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-09-29)].
  6. a b c d Michalska i inni, Łódzkie kina : od Bałtyku do Tatr, ISBN 978-83-7729-229-7, OCLC 943687743 .
  7. Kina, których już nie ma. mmlodz.pl, 11 grudnia 2009. [dostęp 2015-08-25].
Na podstawie artykułu: "Ulica Rzgowska w Łodzi" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy