Ulica Wita Stwosza w Krakowie


Na mapach: 50°04′03,1″N 19°57′17,6″E/50,067540 19,954883

Trasa Galicyjska w Krakowie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Ulica Wita Stwosza w Krakowie) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Trasa Galicyjska – część II obwodnicy Krakowa między rondem Mogilskim a węzłem drogowym im. Cz. Miłosza, zaś w dalszej swojej części projektowana alternatywna droga równoległa do al. 29 Listopada.

Spis treści

Kształt obecny | edytuj kod

Obecnie trasa wybudowana jest do połowy i składa się z ul. Aleksandra Lubomirskiego i Wita Stwosza, a jej koniec stanowi węzeł drogowy im. Cz. Miłosza. W obecnym kształcie stanowi odciążenie dla Alei Trzech Wieszczów. Pod ul. A. Lubomirskiego biegnie tunel Krakowskiego Szybkiego Tramwaju.

Planowane przedłużenie | edytuj kod

W planach zagospodarowania przestrzennego Krakowa[1] Trasa Galicyjska za ul. Wita Stwosza przechodzi w ul. 6 Sierpnia – drogę kategorii G, stanowiącą alternatywę dla al. 29 Listopada, która ze względu na dużą liczbę dochodzących do niej uliczek i sygnalizację świetlną, korkuje się w godzinach szczytu porannego w kierunku Nowego Kleparza, a podczas szczytu wieczornego w kierunku na Warszawę.

Ważniejsze obiekty przy Trasie Galicyjskiej | edytuj kod

Przy rondzie Mogilskim znajduje się budynek zwany Szkieletorem. Do skrzyżowania z ul. Rakowicką ciągną się zabudowania Uniwersytetu Ekonomicznego. Przy ul. Lubomirskiego 21 mieści się Gimnazjum Specjalne Nr 61 w Krakowie, nieopodal pod nr 27-29 znajduje się dosyć nietypowa, secesyjna kamienica zaprojektowana w 1912 przez Karola Szpondrowskiego. Przy skrzyżowaniu z ul. Rakowicką karmelici bosi posiadają swój klasztor. Obok ul. Wita Stwosza znajduje się Dworzec MDA. Pod adresem ul. Wita Stwosza 4 mieści się Muzeum Armii Krajowej, naprzeciwko którego znajduje się nastawnia dysponująca stacji Kraków Główny.

Przypisy | edytuj kod

  1. Marek Kwoczyński: Kraków Plan Miasta – Inwestycje. Kraków: Okręgowe Przedsiębiorstwo Geodezyjno-Kartograficzne w Krakowie sp. z o.o., 2007. ISBN 83-919628-2-2.
Na podstawie artykułu: "Ulica Wita Stwosza w Krakowie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy