Ulica Zamkowa w Niepołomicach


Na mapach: 50°02′04,2″N 20°13′01,8″E/50,034495 20,217174

Ulica Zamkowa w Niepołomicach w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ulica Zamkowa – zabytkowa ulica w Niepołomicach, na terenie osiedla administracyjnego Śródmieście. Znajduje się ona w ścisłym centrum miasta, przy Zamku Królewskim.

Ulica Zamkowa biegnie od północno-wschodniego narożnika Rynku do skrzyżowania z ulicą Spółdzielczą, gdzie przechodzi w Plac Kazimierza Wielkiego. Ma 255 m długości. Na odcinku od Rynku do Urzędu Miasta posiada nawierzchnię z kamienia, nazywaną kocimi łbami. Jest jednokierunkowa.

Ulica jest jedną z najstarszych dróg w Niepołomicach. Powstała jeszcze w średniowieczu, jako część Traktu Królewskiego, łączącego zamek z kościołem. Była także częścią traktu prowadzącego do Krakowa. W okresie międzywojennym była, poza gmachem Zamku, praktycznie niezabudowana[1]. Nowa zabudowa powstała po II wojnie światowej na części pierzei zachodniej i ma w większości charakter kamienic małomiasteczkowych.

Przy ulicy znajduje się Zamek Królewski z XIV w., odrestaurowany w latach 90. XX w. (nr 2), dworek mieszczący siedzibę części wydziałów Urzędu Miasta oraz wydział zamiejscowy Sądu Rejonowego w Wieliczce (nr 5) oraz Izba Regionalna (nr 5A).

Przypisy | edytuj kod

  1. Sieć handlowo-usługowa w Niepołomicach.

Bibliografia | edytuj kod

  • Julian Zinkow: Wokół Niepołomic i Puszczy Niepołomickiej, Wyd. 2 zaktual. i uzup., Niepołomice: Urząd Miasta i Gminy w Niepołomicach, 2009, s. 118–121. ​ISBN 978-83-926652-2-9​.
Na podstawie artykułu: "Ulica Zamkowa w Niepołomicach" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy