Ulica gen. Leopolda Okulickiego w Krakowie


Na mapach: 50°05′42,0″N 20°01′13,0″E/50,095000 20,020278

Ulica gen. Leopolda Okulickiego w Krakowie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ulica gen. Leopolda Okulickiego – ulica w Krakowie przebiegająca przez dzielnice Mistrzejowice, Bieńczyce i Wzgórza Krzesławickie.

Spis treści

Przebieg | edytuj kod

Swój przebieg rozpoczyna na skrzyżowaniu z aleją gen. Andersa i aleją gen. Bora-Komorowskiego w trójkącie osiedli Strusia, Kombatantów i Dywizjonu 303. Na początku biegu od wspomnianego skrzyżowania aż do mostu na rzece Dłubni stanowi granicę pomiędzy dzielnicami Mistrzejowice i Bieńczyce. Za mostem do skrzyżowania z ulicą Nowolipki jest granicą pomiędzy dzielnicami Bieńczyce i Wzgórza Krzesławickie. Stamtąd ostatnie 150 metrów do skrzyżowania z ulicą Zesławicką jest położone w całości w dzielnicy Wzgórza Krzesławickie, gdzie jej przedłużeniem staje się ulica Karola Łowińskiego.

Historia | edytuj kod

Obecna ulica Okulickiego wiedzie śladem dawnego gościńca, który prowadził od głównego Traktu Warszawskiego, będącego przedłużeniem Ulicy Floriańskiej, a który to zaczynał się w miejscu obecnego skrzyżowania Alei 29 Listopada z Ulicą Dobrego Pasterza i prowadził do Bieńczyc, Mistrzejowic i Krzesławic. Pierwszą nazwą tej ulicy była nadana w czasach PRL imienia Ostapa Dłuskiego, komunistycznego działacza, działającego w Galicji, później w II RP i w PRL. Nazwa ta została zmieniona na obecną ku czci generała Leopolda Okulickiego w 1991 roku. Zanim wybudowano w latach 90. XX wieku szeroką aleję gen. Bora-Komorowskiego, obecna ulica Okulickiego była o 1/3 dłuższa niż obecnie i zaczynała się ok. 1 km wcześniej – na skrzyżowaniu z ulicą Bohomolca, jako realne przedłużenie ulicy Dobrego Pasterza. Dzisiaj ul. gen. Okulickiego jest przedłużeniem ul. Dobrego Pasterza tylko w sensie tradycyjnym.

Współczesność i planowana przyszłość | edytuj kod

Obecnie ulica gen. Okulickiego jest na całej długości drogą dwupasmową (po jednym pasie w każdym kierunku). Przewidziane jest jednak w planach długoterminowych rozszerzenie owej arterii do 4 pasów (po dwóch w każdym kierunku). Pod takie przedsięwzięcie został zaplanowany już 40 lat temu wiadukt z ul. Mikołajczyka, który posiada pod sobą rezerwę przewidzianą pod drugą jezdnię. Na ulicy znajduje się 5 przystanków autobusowych. Na prawie całej jej długości przemierza ulicę linia 138 (AzoryKombinat), a od skrzyżowania z ulicą Kupały, dołącza do niej także linia 182 (Dworzec Główny WschódOs. Na Stoku)

Bibliografia | edytuj kod

  • DemartKieszonkowy Atlas Krakowa – wydanie z 2007 roku.
  • Agnieszka GajPrzewodnik po Krakowie Nowej Hucie, wyd. WAM – 2013.
Na podstawie artykułu: "Ulica gen. Leopolda Okulickiego w Krakowie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy