Ulryk z Augsburga


Ulryk z Augsburga w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ulryk z Augsburga, także Udalryk (łac. Udalricus, niem. Ulrich von Augsburg, ur. w 890 roku w Wittislingen k. Dillingen w Szwabii, zm. 4 lipca 973 roku w Augsburgu w Bawarii) – od 28 grudnia 923 roku biskup Augsburga, święty Kościoła katolickiego.

Był synem hrabiego Hucpalda, spokrewnionego z dynastią cesarską Ludolfingów.

Wychowywał się i pobierał nauki od siódmego roku życia w benedyktyńskim opactwie w St. Gallen. W 906 roku oddano go pod opiekę biskupa Augsburga. Został szambelanem biskupów augsburskich, a następnie przyjął święcenia kapłańskie.

Król Niemiec Henryk I Ptasznik mianował go w 923 biskupem tej diecezji; sakrę przyjął 28 grudnia tegoż roku. W czasie najazdów Węgrów dowodził obroną Augsburga. Był budowniczym kościoła i organizatorem synodów dla miejscowego duchowieństwa. Zmarł po pięćdziesięcioletniej posłudze biskupiej.

Jan XV zaliczył go w poczet świętych 4 lipca 993. Błędnie uważany jest za pierwszego świętego kanonizowanego oficjalnie przez papieża[1].

Ulryk jest patronem miast: Szwabii, Augsburga i St. Ulrich w Val Gardena (niem. Grödnertal, dzisiejsze Ortisei).

Patronuje winiarzom, rybakom i podróżującym. Jest również orędownikiem przeciw chorobie oczu, morskiej chorobie i na dobrą pogodę.

Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest za Martyrologium Rzymskim w dzienną pamiątkę śmierci (4 lipca) a kult żywy jest dzięki wielu parafiom których jest patronem.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Henryk Fros SJ, Franciszek Sowa: Księga imion i świętych. T. 1: A-C. Kraków: WAM, Księża Jezuici, 1997, s. IX. ISBN 83-7097-271-3.

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Ulryk z Augsburga" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy