Umaga (wrestler)


Umaga (wrestler) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Umaga[1], właśc. Eddie Fatu (ur. 28 marca 1973 na Wyspach Samoa, zm. 4 grudnia 2009 w Houston) – samoański profesjonalny wrestler, należał do federacji WWE. Był bratem dwóch innych wrestlerów: Solofy Fatu (Rikishi) i Sama Fatu (The Tonga Kid).

Oficjalnie do WWE włączył go w 2006 roku General Manager ECW, Armando Estrada. Z początku walczył pod przydomkiem Jamal, z czasem zmienił go na Umaga i utrzymał go aż do śmierci. W 2009 rozpoczął feud z CM Punkiem. Walczył z nim dwukrotnie na galach PPV: Judgment Day 2009, gdzie Umaga zwyciężył oraz Extreme Rules 2009, gdzie został pokonany w Samoan Strap Match.

W dniu 8 czerwca 2009 Umaga został zwolniony z WWE.

Spis treści

Kariera | edytuj kod

World Wrestling Federation / Entertainment (2002-2003) | edytuj kod

Fatu uczęszczał do szkoły wrestlingu „Wild Samoan Pro Wrestling Training Center”, prowadzonej przez jego wujów, Afa i Sika. W 1995 r. skończył szkolenie i zaczął walczyć w World Xtreme Wrestling (WXW). Roku później, zarówno Fatu jak i jego kuzyn Matt zostali wprowadzeni do World Wrestling Federation (WWF), aby wziąć udział w feudzie z Solafa Fatu Jr, bratem Eddiego i kuzyn Matta, który zakończył się szybko i zostali oni usunięci. Zostali wysłani do Heartland Wrestling Association, gdzie tworzyli tag team, który przebywał razem w różnych federacjach, w tym Memphis Championship Wrestling oraz Frontier Martial-Arts Wrestling, trzymając w obu tytuły. W 2002 roku zespół został sprowadzony w World Wrestling Entertainment jako 3-Minute Warning, występowali na RAW gdzie General Managerem był Eric Bischoff. Byli tam w zespole zaledwie rok. Jamal został zwolniony z WWE w czerwcu 2003 roku, rzekomo po bójce w barze.

Total Nonstop Action Wrestling (2003) | edytuj kod

Po zwolnieniu z WWE, Fatu powrócił do nazwy Ekmo – używanej przez niego, kiedy był członkiem zespołu Boyz Island – i rozpoczął pracę dla Total Nonstop Action Wrestling (TNA). Pracował dla TNA okresie od czerwca do listopada 2003 r. W tym czasie został wprowadzony w Tag Team z Sonnym Siakim. Zespół feudował z America’s Most Wanted (Chris Harris i James Storm). Oba tagi czas Fatu w TNA dobiegła końca, gdy zdecydował się podjąć walk w Japonii.

All Japan Pro Wrestling (2003-2004) | edytuj kod

Fatu po odejściu z TNA trafił do All Japan Pro Wrestling, gdzie używał nazwy Jamal, tej samej nazwie, którą stosował jako członek 3-Minute Warning. Został ponownie wykorzystywane w ramach tagu, który stanowił krótko z Justinem Wiarygodnem przed tagiem jego z Taiyo Kea. Z Kea był AJPW Unified World Tag Team Championem i wygrał World’s Strongest Tag Team w 2004 roku. Zespół również zmagał się w Stint w federacji Hawai’i Championship Wrestling, trzymając HCW Kekaulike Heritage Tag Team Championship.

Powrót do WWE (2005-2009) | edytuj kod

W grudniu 2005 r. Fatu ponownie podpisał kontrakt z World Wrestling Entertainment. Początkowo występował znowu w 3-Minute Warning w składzie Matt Anoa’i (Rosey) i Fatu (Jamal) walczyli razem na RAW. Jego menedżerem był Armando Alejandro Estrada, pod okiem którego Umaga stoczył pojedynki z Ricem Flairem, HHH’em, Shawnem Michaelsem, Kanem oraz dwukrotnie z Johnem Ceną o pas mistrzowski WWE w 2007 roku na galach Royal Rumble i No Way Out, przy czym Umaga obie te walki przegrał. Nie mniej jednak „Samoan Bulldozer”, bo taki otrzymał pseudonim od komentatorów, pozostał na jakiś czas w gronie main eventerów i na WrestleManii 23 wziął udział w głośnej walce z Bobbym Lashleyem, stoczonej w ramach feudu McMahon-Trump, którą sędziował Stone Cold Steve Austin. Umaga przegrał, a w rezultacie tej porażki Vince McMahon musiał zgodzić się na ogolenie głowy. Jego partner, Rosey został zwolniony z WWE. Kariera Eddiego w WWE została zachwiana w 2008 roku, kiedy to zawieszono go w następstwie naruszenia programu antydopingowego przyjętego przez organizację. Na ring powrócił w 2009 roku, gdzie na Smackdown szykowano jego feud z Undertakerem. Nic z tego jednak nie wyszło. Umagi zabrakło na kolejnej Wrestlemanii. Powrócił niedługo przed Judgment Day, by rozpocząć feud z CM Punkiem, zakończony porażką Fatu na Extreme Rules w walce Samoan Strap Match. Był to ostatni występ Umagi na gali PPV w WWE. Fatu został zwolniony z WWE w czerwcu 2009, a powodem wypowiedzenia umowy było naruszenie po raz kolejny programu antydopingowego oraz odmowa przejścia kuracji odwykowej, finansowanej przez WWE. Pod koniec 2009 roku Eddie Fatu wraz ze swoim bratem, znanym z występów w WWE jako Rikishi, odbył podróż w ramach Hulkamania Tour podczas której realizował program z Kenem Andersonem (również występującym w WWE, jako Mr.Kennedy)

Życie prywatne | edytuj kod

Fatu urodził się w Samoa Amerykańskim, jako członek słynnej rodziny wrestlingowej Anoa’i. Jego matka, Vera, była siostrą Afy i Siki z Wild Samoans. Jego dwaj starsi bracia, Sam (lepiej znany jako Kid Tonga i Tama) oraz Solofa Jr (lepiej znany jako Rikishi), są również wrestlerami, którzy odnieśli własne sukcesy. Dwayne Johnson, znany również jako „The Rock”, jest jego kuzynem.

Śmierć | edytuj kod

Zmarł 4 grudnia 2009 w wieku 36 lat, na atak serca. Usnął w nocy podczas oglądania telewizji, żona odnalazła go nieoddychającego i z krwotokiem z nosa[2]. Po przewiezieniu do szpitala w Houston zdiagnozowano atak serca. Fatu zmarł ok. godz. 6 po południu EST[3] (czasu amerykańskiego wschodniego), tj. ok. północy z 4 na 5 grudnia czasu polskiego.

Tytuły/Osiągnięcia | edytuj kod

 • All Japan Pro Wrestling
  • World Tag Team Championship – z Taiyō Kea[4]
  • World's Strongest Tag Determination League – z Taiyō Kea
 • Frontier Martial-Arts Wrestling
 • Heartland Wrestling Association
  • HWA Tag Team Championship – z Kimo[6]
 • Memphis Championship Wrestling
  • MCW Southern Tag Team Championship (3 razy)z Kimo[7]
 • Pro Wrestling Illustrated
  • PWI umiejscowiło go na 22 miejscu, w rankingu PWI 500, w 2007 roku[8]
 • Wrestling Observer Newsletter
  • Worst Tag Team (2002) z Rosey'em

Luchas de Apuestas | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Profil na stronie WWE
 2. Ken Hoffman: Wild man in the ring, great guy outside it (ang.). Houston Chronicle, 2009-12-07. [dostęp 2012-08-13].
 3. Wrestling Observer „Umaga passes away” (ang.). [dostęp 16 grudnia 2009].
 4. World Tag Team Title (AJPW), www.wrestling-titles.com [dostęp 2017-11-27]  (ang.).
 5. WEW Hardcore Tag Team Title (FMW/Kaientai Dojo), www.wrestling-titles.com [dostęp 2017-11-27]  (ang.).
 6. HWA Tag Team Title (Ohio), www.wrestling-titles.com [dostęp 2017-11-27]  (ang.).
 7. MCW Southern Tag Team Title (Tennessee), www.wrestling-titles.com [dostęp 2017-11-27]  (ang.).
 8. Pro Wrestling Illustrated (PWI) 500 for 2007 - The Internet Wrestling Database, profightdb.com [dostęp 2017-11-27] .
 9. WWE Intercontinental Championship - WWF/WWE Intercontinental Heavyweight Title, www.wrestling-titles.com [dostęp 2017-11-27]  (ang.).
 10. Full WrestleMania 23 results | WWE, www.wwe.com [dostęp 2017-11-27]  (ang.).

Bibliografia | edytuj kod

Posiadacze WWE Intercontinental Championship
Na podstawie artykułu: "Umaga (wrestler)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy