Ummagumma


Ummagumma w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ummagumma – czwarty album brytyjskiego zespołu rockowego Pink Floyd. Jest to album dwupłytowy – pierwsza jego część zawiera utwory grupy z dwóch pierwszych płyt (Astronomy Domine, Set the Controls for the Heart of the Sun i Saucerful of Secrets) oraz singla (Careful with That Axe, Eugene) wykonane na koncertach w Birmingham i Manchester w 1969 roku. Drugą z kolei wypełniają utwory o charakterze eksperymentalnym, nagrane samodzielnie przez każdego z członków grupy.

Słowo „Ummagumma” wywodzi się podobno ze slangu używanego przez studentów w Cambridge i oznacza stosunek płciowy. Niektórzy członkowie grupy twierdzą jednak, że słowo to zostało wymyślone i nic nie oznacza[2].

Spis treści

Charakterystyka albumu | edytuj kod

Podwójny album Ummagumma został wydany nakładem EMI Harvest. Ukazał się 25 października 1969 roku. Pierwsza płyta to zapis koncertu, na którym grupa gra swoje wcześniejsze utwory: Astronomy Domine, Careful With That Axe, Eugene, Set the Controls for the Heart of the Sun i Saucerful of Secrets. Druga płyta jest eksperymentem awangardowym stawiającym zespół w czołówce progresywnego rocka. Każdy z czterech muzyków skomponował swój własny materiał, co spowodowało pewną niespójność płyty, czyniąc ją jednak interesującą. Richard Wright skomponował czteroczęściowy utwór cykliczny w wagnerowskim stylu – Sysyphus, zagrany na różnych instrumentach klawiszowych przy akompaniamencie bębnów i innych instrumentów perkusyjnych. Waters nagrał dwie folkowe piosenki, eksperymentując przy tym z efektami dźwiękowymi. Trzyczęściowa The Narrow Way Gilmoura to interesująca etiuda na gitarę elektryczną i akustyczną. The Grand Vizier’s Garden Party Masona to kolaż dźwiękowy na różnych instrumentach perkusyjnych. Partię fletu w tym utworze zagrała ówczesna żona Masona, Lindy.

Lista utworów | edytuj kod

Płyta koncertowa | edytuj kod

Płyta studyjna | edytuj kod

Podane w tabeli długości utworu Sysyphus dotyczą wersji CD. Długości każdej części w wersji z płyty winylowej wynoszą kolejno 4:29, 1:45, 3:07, 3:38.

Twórcy | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. allmusic ((( Ummagumma > Overview ))).
  2. #PFCO Discography – UMMAGUMMA Trivia and Quotes.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Ummagumma" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy