Umrzeć, by nie zginąć


Umrzeć, by nie zginąć w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Umrzeć, by nie zginąć – powieść fantastyczno-naukowa pisarza Tadeusza Markowskiego. Powieść ukazała się w 1984 r., wydana przez Krajową Agencję Wydawniczą RSW "Prasa-Książka-Ruch".

Akcja powieści dzieje się w roku 6522. Trzy tysiące lat po starcie na pokładzie kosmicznego statku "Feniks" wraca na ziemię dwójka pilotów, jedynych z trzydziestoosobowej załogi. Zastają Ziemię po wielkiej wojnie w wyniku której większa część ludności cofnęła się w rozwoju. Zamieszkują oni dżunglę porastającą ziemię i wiodą prymitywne życie. Mniejsza część ludzkości zamieszkuje w tzw. "Czarnych wieżach" posiadają oni technologię zapewniającą im komfortowe beztroskie życie. Jednak mieszkańcy wież ulegli podziałowi na kasty co doprowadziło do apatii i zastoju w rozwoju cywilizacji.

Niebawem dochodzi do konfrontacji między przybyszami, a obecnymi władcami ziemi. Jednostki i całe grupy ludzi stają się marionetkami w rękach ludzi dążących do celu jakim jest władza absolutna.

Akcja powieści jest wartka. Czytelnik dowiaduje się, że ludzkość, a dokładnie niewielka jej część poprzez zmiany we własnych genach posiadła umiejętność teleportacji oraz telepatii na bardzo wysokim poziomie.

Na podstawie artykułu: "Umrzeć, by nie zginąć" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy