Unchained Melody


Unchained Melody w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Unchained Melodypiosenka z 1955 roku, do której muzykę napisał Alex North, a słowa Hy Zaret. Utwór stał się jednym z najczęściej nagrywanych przebojów w XX wieku.

W 1955 roku Alex North użył utworu jako ścieżki dźwiękowej do filmu Unchained. W lipcu 1965 grupa The Righteous Brothers nagrała swoją aranżację utworu.

Piosenka stała się popularna i była często używana w produkcjach telewizyjnych. Simon Cowell twierdził, że był to jego ulubiony utwór i używał go w programach typu Pop Idol, American Idol, oraz The X Factor. W programie Pop Idol wykonywał ją Gareth Gates – później to był jego singel. W programie Australian Idol zaśpiewał ją finalista Dan England i zwycięzca edycji z 2006 Damien Leith. W drugim sezonie American Idol wykonywał ją George Trice. Kellie Pickler śpiewała go w 5 sezonie American Idol.

Spis treści

Popularność | edytuj kod

W Wielkiej Brytanii piosenka była na 1. miejscu listy piosenek o miłości na Channel 4 oraz na Channel Five. W 2004 znalazła się na 365 miejscu listy The 500 Greatest Songs of All Time magazynu „Rolling Stone”. Zajęła 1 miejsce w Magic 1278, w plebiscycie na 500 najlepszych piosenek wszech czasów.

Lista pozostałych artystów, którzy nagrali utwór | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Karel Gott – 42 Největších Hitů, Discogs [dostęp 2020-01-14]  (ang.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Unchained Melody" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy