United Solo


United Solo w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

United Solo to międzynarodowy festiwal teatrów jednego aktora. Jest organizowany w Theatre ROW przy 42. ulicy na Manhattanie w Nowym Jorku. Założycielem i dyrektorem artystycznym United Solo jest Omar Sangare.

Spis treści

Edycja 2010 | edytuj kod

Festiwal zainaugurował swoją działalność w 2010 roku, w dniach 8-21 listopada. W programie znalazło się 47 monodramów z trzech kontynentów. Czterokrotnie nominowana do Oscara amerykańska aktorka Marsha Mason była gościem honorowym ceremonii rozdnia nagród, podsumowującej dwa tygodnie festiwalu. Nagrodę specjalną (uAward) za szczególny wkład w promowanie teatrów jednego aktora otrzymała Anna Deavere Smith.

Edycja 2011 | edytuj kod

Omar Sangare zapowiedział kolejną edycję festiwalu w styczniu 2011, ogłaszając jego oficjalne ramy czasowe. Festiwal odbył się w dniach 20 października – 20 listopada 2011.[1] Odbył się w Teatrze ROW, w sercu teatralnej dzielnicy Nowego Jorku. Wśród występujących znalazła się m.in. Ewa Kasprzyk ze swoim monodramem "Patty Diphusa" na podstawie tekstów Pedro Almodóvara. Aktorka zdobyła nagrodę dla najlepszego międzynarodowego przedstawienia[2].

12 kwietnia 2011 ogłoszono listę nominowanych do specjalnej nagrody uAward, na której znaleźli się Robin Williams, Patti LuPone, John Lithgow i Daniel Beaty[3]. Nagrodę zdobyła Patti LuPone.

Przypisy | edytuj kod

  1. Broadway World, data publikacji: 18 stycznia 2011
  2. Onet.pl, 22 listopada 2011
  3. PlayBill, data publikacji: 12 kwietnia 2011

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "United Solo" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy