United States European Command


United States European Command w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

United States European Command (EUCOM), Dowództwo Europejskie Stanów Zjednoczonych – jedno z połączonych dowództw (Unified Combatant Command) Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych, stacjonujące w Stuttgarcie. Dowódca EUCOM jest jednocześnie naczelnym dowódcą sił zbrojnych NATO w Europie.

Jednostki armii Stanów Zjednoczonych w Zachodnich Niemczech, 1987

Strefa odpowiedzialności EUCOM rozciąga się na przestrzeni 27,7 miliona km² lądu oraz 33,6 miliona km² oceanu[1] i obejmuje 51 krajów i terytoriów, w tym Europę, Turcję, Grenlandię[2].

W czasach zimnej wojny była to struktura mająca natychmiast reagować na prawdopodobną inwazję sił lądowych ZSRR na Europę Zachodnią. W czasie I wojny w Zatoce Perskiej kontrolował amerykańskie bazy lotnicze w Turcji. W latach 1997–2003 przeprowadził z terytorium Turcji głęboki zwiad lotniczy nad Irakiem w ramach Northern Watch. W czasie wojny w Kosowie EUCOM koordynował działania zbrojne sił amerykańskich w ramach NATO.

Głównym komponentem militarnym EUCOM są: stacjonująca w Niemczech VII. Armia Stanów Zjednoczonych, zakotwiczona we włoskich portach VI Flota Stanów Zjednoczonych i operujące z bazy Ramstein Air Base 16. Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych.

Strefa odpowiedzialności EUCOM zaznaczono na pomarańczowo

Dowódcy | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. United States European Command, www.eucom.mil [dostęp 2018-07-01]  (ang.).
  2. United States European Command, www.eucom.mil [dostęp 2018-07-01]  (ang.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (unified combatant command):
Na podstawie artykułu: "United States European Command" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy