Universe (zespół muzyczny)


Universe (zespół muzyczny) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Koncert Koncert Universe podczas koncertu w historycznym ambiente - na dziedzińcu pałacu w Pławniowicach

Universe – polski zespół, założony w 1981 przez Mirosława Bregułę i Henryka Czicha.

Spis treści

Historia | edytuj kod

W 1983 roku zespół wziął udział w eliminacjach do Ogólnopolskiego Młodzieżowego Przeglądu Piosenki, dzięki któremu otrzymał możliwość wystąpienia podczas XX Krajowego Festiwal Piosenkiu Polskiej w Opolu, gdzie wykonał utwór „Mr. Lennon” i zajął drugie miejsce[1]. W latach 80. piosenki Universe ukazywały się pojedynczo na płytach winylowych, wydawanych przez Tonpress. Jednak dopiero w 1991 na rynku pojawił się pierwszy album Universe, nazwany przekornie The best of. W 1992 na Festiwalu w Opolu zdobył I nagrodę za piosenkę „Daj mi wreszcie święty spokój”. W 1993 na tym samym festiwalu Universe zdobył III nagrodę za przebój „Dokąd uciec chcesz”. W 2005 grupa wydała płytę pt. Zanim, zawierającą między innymi przebojowe kompozycje „Ja taki fajny gość” oraz „Sen o San Francisco”. Album zawiera również teledysk do piosenki „Ja taki fajny gość”.

W 2002 do zespołu doszli kolejni członkowie: Damian Filipowski (gitara elektryczna), Wojciech Wesołek (gitara elektryczna), Marcin Kulik (gitara basowa), Grzegorz Krzykawski (perkusja) oraz Adam Greń (instrumenty klawiszowe). W 2003 zespół tworzyli: Mirosław Breguła, Henryk Czich, Damian Filipowski, Wojciech Wesołek, Marek Kopecki oraz Grzegorz Krzykawski. W 2005 w zespole zaszły zmiany. Do zespołu został przyjęty Roman Jońca, grający na instrumentach klawiszowych. Wcześniej współpracował m.in. przy promocji zespołu.

Współzałożyciel zespołu, wokalista i gitarzysta, Mirosław Breguła, popełnił samobójstwo 2 listopada 2007 w Chorzowie. W pogrzebie uczestniczyło ponad 5 tysięcy osób. Odejście wokalisty i lidera Universe spowodowało gwałtowny wzrost zainteresowania grupą. Po śmierci Mirosława Breguły nowym liderem zespołu zostaje jego współzałożyciel Henryk Czich.

Zespół wydał jak do tej pory 13 płyt. Najnowsza z nich wydana w 2008 nosi tytuł Mijam jak deszcz i jest pożegnaniem Universe z jego współzałożycielem i wokalistą, Mirosławem Bregułą. Płyta zawiera największe przeboje Universe w nowych aranżacjach. Są także 3 nowe utwory, nagrane przez Bregułę na kilka miesięcy przed jego śmiercią, w tym utwór „Raz wróg, raz brat”, promujący nową płytę.

Zespół ma swoje własne radio internetowe, w którym emitowane są wyłącznie przeboje grupy oraz materiały archiwalne, związane z działalnością Universe.

Muzycy | edytuj kod

Aktualni członkowie zespołu | edytuj kod

Byli członkowie zespołu | edytuj kod

Notowane utwory | edytuj kod

Dyskografia | edytuj kod

Składanki i wydania specjalne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. XX KFPP – 1983 (pol.). festiwalopole.tvp.pl. [dostęp 2015-01-10].
  2. Ostatnie pożegnanie Darka Borasa (pol.). www.universe.pl. [dostęp 2016-08-16].
  3. Archiwum Listy Przebojów Programu Trzeciego: Universe.
  4. Archiwum Listy Przebojów Marka Niedźwieckiego: Universe.
  5. Universe – „Gwiazdo z Betlejem” (pol.). www.silverton.pl. [dostęp 2014-12-24].
  6. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS - Official Retail Sales Chart

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Universe (zespół muzyczny)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy