Universidad Guadalajara


Club Universidad de Guadalajara w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Universidad Guadalajara) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Club Deportivo Leones Negros de la Universidad de Guadalajarameksykański klub piłkarski z siedzibą w mieście Guadalajara, w stanie Jalisco. Obecnie gra na drugim szczeblu rozgrywek – Ascenso MX. Swoje domowe mecze rozgrywa na stadionie Estadio Jalisco.

Spis treści

Osiągnięcia | edytuj kod

Krajowe | edytuj kod

Międzynarodowe | edytuj kod

Historia | edytuj kod

Zespół Universidad de Guadalajara został założony 19 sierpnia 1970. Od początku posiadał silne powiązania z miejskim uniwersytetem i od razu po powstaniu przystąpił do rozgrywek trzeciej ligi meksykańskiej. Tam spędził dwa sezony, po czym awansował na zaplecze najwyższej klasy rozgrywkowej. Do meksykańskiej Primera División klub dostał się po sezonie 1973/1974 dzięki wykupieniu licencji drużyny CF Torreón.

Drużyna Universidadu zadebiutowała w pierwszej lidze podczas zremisowango 2:2 meczu wyjazdowego z Américą, w pierwszej kolejce rozgrywek 1974/1975. Niedługo potem komentator Ángel Fernández Rugama ochrzcił zespół przydomkiem Leones Negros (Czarne Lwy), z racji obecności w składzie wielu utalentowanych piłkarzy brazylijskich o czarnym kolorze skóry – wcześniej Universidad był określany tylko przez pseudonim Leones (Lwy).

Najlepszy okres w historii zespołu przypadł na lata 70. XX wieku, kiedy to Universidad wywalczył dwa wicemistrzostwa kraju – 1975/76, porażka w dwumeczu finałowym z Américą 0:4 (0:3, 0:1) i 1976/77, przegrana z Pumas UNAM 0:1 (0:0, 0:1) – oraz Puchar Mistrzów CONCACAF w roku 1978.

Na początku lat 90. zespół Universidadu znalazł się w poważnym kryzysie, na który składała się między innymi słaba kadra drużyny i znikoma liczba kibiców. Po sezonie 1993/94, po 20 latach nieprzerwanej gry w pierwszej lidze, klub został przejęty przez Meksykański Związek Piłki Nożnej, który w celu ograniczenia liczby zespołów w najwyższej klasy rozgrywkowej przeniósł Universidad do trzeciej ligi. W rozgrywkach 1996/97 drużyna wywalczyła awans do Primera División A, gdzie pozostała aż do sprzedania licencji.

W późniejszym czasie Universidad ponownie występował w rozgrywkach trzecioligowych. W sezonie 2007/2008 nowym stadionem klubu został mały, liczący cztery tysiące miejsc obiekt o nazwie Municipal Santa Rosa de Ciudad Guzmán, jednak cały czas niektóre mecze zespół rozgrywał na Estadio Jalisco. Na zaplecze najwyższej klasy rozgrywkowej Universidad powrócił przed sezonem 2009/10, kiedy to za sumę 800 tysięcy dolarów wykupił licencję CD Tapatío, filialnego klubu pierwszoligowego Chivas de Guadalajara.

Aktualny skład | edytuj kod

Stan na 1 września 2016.

 Osobna strona: Kategoria:Piłkarze Universidad de Guadalajara.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Universidad Guadalajara" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy