Uniwersalny żołnierz (film 1992)


Uniwersalny żołnierz (film 1992) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Uniwersalny żołnierz (tytuł oryg. Universal Soldier) – film z roku 1992, reprezentujący gatunek science fiction oraz kino akcji, wyreżyserowany przez Ronalda Emmericha. W głównych rolach wystąpili w nim popularni szczególnie na początku lat dziewięćdziesiątych aktorzy-sportowcy − Jean-Claude Van Damme i Dolph Lundgren, jako żołnierze, którzy wzajemnie zabili się w Wietnamie, lecz po dwudziestu pięciu latach zostali reanimowani w tajnym projekcie armii amerykańskiej.

Mimo przeciętnych lub złych recenzji w roku premiery, dziś projekt uznawany jest za kultowy film akcji[2][3].

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Opowieść o żołnierzach poległych podczas wojny wietnamskiej, którzy najpierw zostają kriogenicznie zamrożeni, a następnie, po dwudziestu pięciu latach, są przywróceni do życia w tajnym projekcie armii USA i stają się cyborgami. Wojskowi ci − tzw. „Uniwersalni żołnierze” − posłusznie wykonują polecenia i mają być wykorzystywani do walki z terroryzmem. Jeden z nich, Luc Deveraux, pod wpływem szoku zaczyna przypominać sobie własną przeszłość. Kiedy pewna dziennikarka próbuje opublikować materiał o tajemniczych cyborgach, Luc ratuje ją przed pojmaniem. Tym samym rozpoczyna się szalona ucieczka.

 Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Obsada | edytuj kod

Produkcja | edytuj kod

Uniwersalny żołnierz był ostatnim filmem, jaki nakręcono w wielokanałowym systemie cyfrowym Cinema Digital Sound (CDS). Większość zdjęć zrealizowano w plenerach stanu Arizona na przełomie sierpnia, września i października 1991 roku. Sceny z akcją w Wietnamie nagrywano w istocie na polu golfowym w miejscowości Clarkdale. Kluczowym plenerem filmowym została także Zapora Hoovera, znajdująca się na granicy Arizony z Nevadą.

Numer kodu żołnierza Luca Deverauksa, GR44, jest odniesieniem do wcześniejszego filmu Rolanda Emmericha, także fantastycznonaukowego Księżyca 44 (1990).

Sequele | edytuj kod

Ogółem zrealizowano cztery kontynuacje filmu Emmericha.

Powstały dwa sequele telewizyjne w roku 1998 jako Uniwersalny żołnierz II: Towarzysze broni (Universal Soldier II: Brothers in Arms) i Uniwersalny żołnierz III: Niewyrównane rachunki (Universal Soldier III: Unfinished Business) − z nową obsadą. W obu w głównej roli Luca Devereauksa wystąpił Matt Battaglia jako podobnie, jak Jean-Claude Van Damme, były sportowiec (futbolista).

W 1999 roku nakręcono kinowy sequel, Uniwersalnego żołnierza: Powrót, niezależnie od telewizyjnych filmów, z jedynym tylko Van Damme'm wracającym do oryginalnej serii[a]. Dekadę później powstał sequel zatytułowany Uniwersalny żołnierz: Regeneracja, tym razem z Van Damme'm i Dolphem Lundgrenem zasilającymi obsadę. W wielu krajach film wydano na rynku DVD. Kolejna kontynuacja, Dzień odrodzenia, wydana została w 2012. W filmie wystąpili Van Damme, Lundgren oraz Scott Adkins.

Przyjęcie | edytuj kod

Film spotkał się z różnorodnymi opiniami recenzentów, głównie jednak negatywnymi. Wśród głosów krytyki pojawiały się porównania projektu Emmericha do Terminatora 2 (1991) Jamesa Camerona, zarzucano mu także sztampowość i określano mianem „bezmyślnego kina akcji”.

Zyski finansowe | edytuj kod

Film kosztował dwadzieścia trzy miliony dolarów amerykańskich.

Uniwersalny żołnierz miał swoją kinową premierę 10 lipca 1992 roku. Już pierwszego dnia zarobił 10.057.084 USD, będąc wyświetlanym w 1916. kinach. Natychmiast zajął drugie miejsce w zestawieniu amerykańskiego box office'u. W wielu innych krajach znalazł się na pierwszym miejscu zestawień frekwencyjnych i zarobił w sumie 102 mln $ na całym świecie.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Uwagi | edytuj kod

  1. Michel Jai White, który w jednej z głównych ról wystąpił w Uniwersalnym żołnierzu: Powrocie (1999), był tylko statystą w Uniwersalnym żołnierzu (1992). Bohater przez niego kreowany należał wprawdzie do oddziału sierżanta Scotta, ale nie został zabity (ratował się ucieczką) i nie był reanimowany jako żołnierz uniwersalny.

Przypisy | edytuj kod

  1. Uniwersalny żołnierz. Stopklatka.pl. [dostęp 2004-04-04]
  2. Smell The Cult: Universal Soldier. SmellTheCult.com. (ang.) [dostęp 2010-04-04]
  3. Linus Tee (2010-02-12). Universal Soldier: A New Beginning DVD (2009). moviexclusive.com. (ang.) [dostęp 2010-04-04]
Uniwersalny żołnierz Filmy w reżyserii Rolanda Emmericha

Na podstawie artykułu: "Uniwersalny żołnierz (film 1992)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy