Uniwersytet Amsterdamski


Na mapach: 52°22′06″N 4°53′25″E/52,368333 4,890278

Uniwersytet Amsterdamski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Uniwersytet Amsterdamski[2] (niderl. Universiteit van Amsterdam, UvA) – holenderski uniwersytet z siedzibą w Amsterdamie.

Z budżetem rzędu 850 milionów euro, 35 tysiącami studentów i około 6 tysiącami pracowników[1], Uniwersytet Amsterdamski jest jednym z największych i najważniejszych w Europie.

Składa się z siedmiu wydziałów:

Uniwersytet ma charakter międzynarodowy – 85 kierunków magisterskich jest prowadzonych w języku angielsku.

Historia | edytuj kod

Budynki Uniwersytetu Amsterdamskiego

W 1632 założono w Amsterdamie szkołę Athenaeum Illustre, celem kształcenia uczniów w handlu i filozofii. Aż do XIX wieku była to mała, liczącą nie więcej niż 250 studentów i ośmiu profesorów, instytucja. Zajęcia odbywały się w domach profesorów, a siedzibą uczelni była XIV-wieczna kaplica Agnietenkapel.

W 1815 szkoła została oficjalnie uznana za jednostkę szkolnictwa wyższego. W 1877 zmieniono jej nazwę na Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam, czyli Uniwersytet Gminy Amsterdam, i przyznano pełne prawa nadawania tytułów akademickich. Profesorowie byli wyznaczani przez radę miejską, a burmistrz kierował uczelnianą administracją. Ponieważ Rada Miejska Amsterdamu była znana z postępowych poglądów, gwarantowało to dużą swobodę intelektualną badaczom. Ten okres sprzyjał rozwojowi uniwersytetu, w którym znalazło się wielu laureatów nagrody Nobla: Tobias Asser, Christiaan Eijkman, Jacobus Henricus van 't Hoff, Johannes Diderik van der Waals, Pieter Zeeman oraz Frits Zernike.

Następne zmiany nastąpiły dopiero w 1961, kiedy to holenderski rząd przejął odpowiedzialność finansową za placówkę. Zmieniono też wtedy jej nazwę na Uniwersytet Amsterdamski (Universiteit van Amsterdam).

W 1969 budynek administracji Maagdenhuis był okupowany przez studentów domagających się większego wpływu na władze uczelniane.

Znani absolwenci i profesorowie | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Universiteit vanU. Amsterdam Universiteit vanU., Facts and figures - University of Amsterdam, www.uva.nl, 30 stycznia 2020 [dostęp 2020-04-22]  (ang.).
  2. Uniwersytety świata (2010), [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2014-08-18] .
Kontrola autorytatywna (uniwersytet):
Na podstawie artykułu: "Uniwersytet Amsterdamski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy