Uniwersytet Félix Houphouët-Boigny


Na mapach: 5°20′50,2″N 3°59′09,6″W/5,347278 -3,986000

Uniwersytet Félix Houphouët-Boigny w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Uniwersytet Félix Houphouët-Boignyuniwersytet w Wybrzeżu Kości Słoniowej, położony w Cocody, we wschodniej części miasta Abidżan. Wcześniej nosił nazwę Université de Cocody.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Fragment zabudowań kampusu

W 1958 utworzono Centrum Studiów Specjalistycznych. 3 lipca 1959 powstało Centrum Szkolnictwa Wyższego Abidżan, sformalizowane dekretem z 11 września 1959[1].

Dekretem z 9 stycznia 1964 przekształcono Centrum Szkolnictwa Wyższego w Uniwersytet w Abidżanie. 1 czerwca 1977 Uniwersytet w Abidżanie przemianowano na Uniwersytet Narodowy z pięcioma wydziałami (Prawa, Nauki i Technologii, Nauk Ekonomicznych, Lekarskim, Sztuki i Nauk Humanistycznych), Instytutem Stomatologicznym i Szkołą Farmacji. 2 września 1992 utworzono trzy Centra Uniwersyteckie w ramach Narodowego Uniwersytetu Wybrzeża Kości Słoniowej: University Center of Cocody, University Center of Abobo-Adjamé, University Center of Bouaké. W 1995 przekształcono te centra w autonomiczne uniwersytety (dekret z 20 grudnia 1995) – University of Cocody, University of Abobo-Adjamé i University of Bouaké. 9 sierpnia 1996 stworzono jednostki szkoleniowe i badawcze zamiast wydziałów. 8 sierpnia 2012 przemianowano Uniwersytet Cocody na obecną nazwę[1].

Władze | edytuj kod

Uniwersytetem kieruje Prezydent (obecnie Abu Karamoko), który powoływany jest dekretem Rady Ministrów na wniosek Ministra Szkolnictwa Wyższego. Jest wybierany spośród profesorów zwyczajnych lub praktykujących dyrektorów badawczych z doświadczeniem w zarządzaniu. Prezydent Uniwersytetu ma stopień Dyrektora Generalnego Administracji Centralnej. Prezydent kieruje Uniwersytetem administracyjnie i finansowo z pomocą Sekretarza Generalnego oraz, pod względem naukowym i kulturalnym, z pomocą trzech Wiceprezydentów[2].

Sekretarz Generalny Uniwersytetu jest odpowiedzialny za koordynację działów administracyjnych, finansowych i technicznych. Podlega Prezydentowi. Sekretarza generalnego powołuje dekret Rady Ministrów[3].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Uniwersytet Félix Houphouët-Boigny, Historique de l’Université Félix-Houphouët-Boigny
  2. Uniwersytet Félix Houphouët-Boigny, Le président de l'Université Felix Houphouët-Boigny
  3. Uniwersytet Félix Houphouët-Boigny, Secrétaire Général
Na podstawie artykułu: "Uniwersytet Félix Houphouët-Boigny" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy