Uniwersytet Kalifornijski


Na mapach: 37°48′08″N 122°16′17″W/37,802168 -122,271281

Uniwersytet Kalifornijski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Mapka Kalifornii pokazująca 10 kampusów i 2 zrzeszone laboratoria (trzecie znajduje się w Nowym Meksyku)

Uniwersytet Kalifornijski[1], Uniwersytet Kalifornii (ang. University of California, UC) – amerykański uniwersytet publiczny w Oakland w stanie Kalifornia, złożony z dziesięciu uniwersytetów i stanowiący ich zespół. Wraz z zespołem uczelni wchodzących w skład Uniwersytetu Stanu Kalifornia oraz California Community Colleges tworzy trójgałęziowy system publicznego szkolnictwa wyższego w Kalifornii.

Z uczelni pochodzi 37 noblistów.

Pierwszy kampus założony został aktem prawnym z 23 marca 1868 w Berkeley, najnowszy powstał zaś w 2005 w Merced.

Podział organizacyjny | edytuj kod

Obecnie uniwersytet składa się z 10 samodzielnych kampusów:

Jednostki ogólnouczelniane i międzywydziałowe | edytuj kod

W skład UC wchodzi ponad 100 bibliotek z 34 mln książek, kilkadziesiąt muzeów i archiwów, kilkadziesiąt instytucji kulturalnych wraz z teatrem, kilkanaście ogrodów botanicznych, kilkoma akwariami, 5 obserwatoriami (w tym teleskopy Kecka na Hawajach) i 2 planetariami, 4 stacjami TV, 10 stacjami radiowymi, prasą i wydawnictwem. W 2002 kosztem 30 mln dolarów uruchomiono w Waszyngtonie centrum lobbingowo-edukacyjno-badawcze (UC Washington Center). Centra edukacyjne funkcjonują też w Londynie, Meksyku i Paryżu.

Uniwersytet Kalifornijski ma długą tradycję angażowania się w wiele przedsięwzięć, które są odległe geograficznie lub niezależne organizacyjnie od jego zasadniczych kampusów, na przykład laboratoria krajowe, pięć centrów medycznych (szpitali), programy kontynuowania edukacji, hotele, centra konferencyjne, lotnisko, port morski, instytut sztuki.

Badania naukowe | edytuj kod

Uczestniczy w badaniach naukowych w trzech laboratoriach krajowych należących do Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych:

Przypisy | edytuj kod

  1. Uniwersytet Kalifornijski, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2012-05-12] .
  2. History & discoveries: Architecture (ang.). University of California, Berkeley. [dostęp 2017-01-05].
  3. History (ang.). UC Merced. [dostęp 2017-01-05].
  4. About UCR: History (ang.). University of California, Riverside. [dostęp 2017-01-05].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (state university system):
Na podstawie artykułu: "Uniwersytet Kalifornijski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy