Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley


Na mapach: 37°52′12,0″N 122°15′32,4″W/37,870000 -122,259000

Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley[1] (ang. University of California, Berkeley) skrót.: UC Berkeley, Berkeley, Cal – najstarszy i najważniejszy spośród dziesięciu kampusów Uniwersytetu Kalifornijskiego. Położony w Berkeley w Kalifornii nad Zatoką San Francisco.

Fizycy z Berkeley odegrali kluczową rolę w programie budowy amerykańskiej bomby atomowej podczas II wojny światowej oraz bomby wodorowej niedługo potem. Od tego czasu Uniwersytet w Berkeley zarządza laboratoriami nuklearnymi w Los Alamos i Livermore. Naukowcy z Berkeley wynaleźli cyklotron, odkryli antyproton, odegrali kluczową rolę w stworzeniu lasera, wyjaśnili procesy zachodzące w czasie fotosyntezy, odkryli wiele pierwiastków chemicznych (w tym pluton, berkel, lorens i kaliforn), wyizolowali wirusa polio i zaprojektowali eksperyment, który pozwolił udowodnić twierdzenie Bella. W laboratorium Badań na Elektroniką stworzony został pakiet oprogramowania SPICE.

Spis treści

Działalność studentów | edytuj kod

Uniwersytet nadal cieszy się pewną sławą związaną z historią aktywności jego studentów. Powstały w 1964 Ruch Wolności Słowa był sprzeciwem wobec prób usunięcia z kampusu politycznych pamflecistów, zaś zamieszki w Parku Ludowym w Berkeley były częścią międzynarodowej fali protestów studenckich, która miała miejsce w latach sześćdziesiątych XX w., związanych z hippisowską kontrkulturą. Wbrew swojej aktywistycznej i rewolucyjnej historii, kampus Berkeley jest jednak wyjątkowo spokojny, na jego obszarze leży wiele cichych, zielonych terenów oraz liczne, wyróżniające się architektonicznie budynki.

W kampusie w Berkeley powstało także wolne odgałęzienie systemu operacyjnego Unix, znane jako Berkeley Software Distribution – w skrócie BSD, i wydawanego na licencjach o tej samej nazwie.

W Berkeley literaturę słowiańską (slawistykę) wykładał w latach 1960–1978 Czesław Miłosz. Profesorem tej uczelni był także inny polski uczony – prof. Jerzy Spława-Neyman.

Również na tym uniwersytecie powstała platforma obliczeń rozproszonych BOINC. Korzystają z niej różne przedsięwzięcia, np. SETI@home zajmujące się poszukiwaniem życia pozaziemskiego lub Rosetta@Home zajmująca się symulowaniem zwijania białek – a także wiele innych.

Drużyny sportowe kampusu w Berkeley noszą nazwę California Golden Bears i w charakterze logo posługują się stylizowanym napisem Cal.

Absolwenci | edytuj kod

 Z tym tematem związana jest kategoria: Absolwenci Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley.

Wykładowcy | edytuj kod

 Z tym tematem związana jest kategoria: Wykładowcy Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley.

Przypisy | edytuj kod

  1. Uniwersytet Kalifornijski (ang.). WN PWN. [dostęp 2012-05-12].
Kontrola autorytatywna (public research university):
Na podstawie artykułu: "Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy