Uniwersytet Wirginii


Na mapach: 38°02′06″N 78°30′18″W/38,035000 -78,505000

Uniwersytet Wirginii w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Uniwersytet Wirginii, Uniwersytet Wirginijski (ang. University of Virginia) – amerykański uniwersytet publiczny w Charlottesville, w stanie Wirginia, założony przez prezydenta Thomasa Jeffersona.

W 1987 posiadłość Jeffersona Monticello i Uniwersytet Wirginii zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO[1].

Uczelniane drużyny sportowe występują jako Cavaliers (męskie) lub Lady Cavaliers (żeńskie).

Historia | edytuj kod

18 stycznia 1800 Thomas Jefferson, wówczas wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, pragnąc zrealizować plany budowy nowego kolegium, napisał w liście do Josepha Priestleya:

Chcemy założyć w północnym kraju Wirginii uniwersytet tak szeroki i liberalny i współczesny, że będzie chlubą społeczeństwa i magnesem dla młodzieńców z innych państw, którzy przyjadą tu i pić będą z filiżanki wiedzy, bratając się z Amerykanami.

Bankiet inauguracyjny odbył się w 1824, a pierwsze zajęcia odbyły się w marcu 1825. Szkoła dała studentom pełny wybór przedmiotów fakultatywnych, zamiast standardowych. Jefferson wyjaśnił, że „ta instytucja będzie opierać się na bezkresnej wolności ludzkiego umysłu, więc nie boimy się czynu zgodnego z prawdą”.

Początkowo istniało osiem wydziałów: filologiczny, filologii klasycznej, matematyki, filozofii natury, astronomii, medycyny, filozofii, prawa i historii. Od 1831 uczelnia przyznaje tytuł Master of Arts.

Znani absolwenci | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Monticello and the University of Virginia in Charlottesville (ang.). whc.unesco.org. [dostęp 2016-01-23].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (publiczna instytucja edukacyjna w USA):
Na podstawie artykułu: "Uniwersytet Wirginii" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy