Uniwersytet Zielonogórski


Na mapach: 51°56′11″N 15°30′25″E/51,936389 15,506944

Uniwersytet Zielonogórski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Budynek Wydziału Humanistycznego oraz Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu (Kampus B) Budynek Wydziału Matematyki, Informatyki I Ekonometrii oraz Wydziału Fizyki i Astronomii (Kampus A) Wnętrze budynku Katedry Sztuki i Kultury Plastycznej

Uniwersytet Zielonogórski (UZ) – uniwersytet w Zielonej Górze z filią w Sulechowie.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Uniwersytet został utworzony 1 września 2001 roku z połączenia Politechniki Zielonogórskiej (powstałej w 1965 roku jako Wyższa Szkoła Inżynierska) oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej (powstałej w 1971 roku jako Wyższa Szkoła Nauczycielska). We wrześniu 2017 roku do uczelni włączono Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Sulechowie jako wydział zamiejscowy Uniwersytetu, który w 2019 roku został przekształcony w filię.

Główne budynki uniwersytetu znajdują się w dwóch lokalizacjach miasta. Kampus A tworzą jednostki byłej Politechniki Zielonogórskiej i mieszczą się przy ulicy Podgórnej. Na kampus B składają się budynki byłej WSP, które głównie się mieszczą przy alei Wojska Polskiego. Rektorat uczelni znajduje się niedaleko Starego Rynku, przy ulicy Licealnej.

Doroczne święto studentów, nawiązując do winiarskich tradycji miasta, przybrało nazwę Bachanalia.

Podstawowe statystyki | edytuj kod

Na uczelni zatrudnionych jest 997 nauczycieli akademickich, w tym:[3]

Wydziały | edytuj kod

Jednostki ogólnouczelniane i międzywydziałowe | edytuj kod

Konie na wybiegu w Ośrodku jeździeckim Uniwersytetu Zielonogórskiego

Publikacje | edytuj kod

 • Uniwersytet Zielonogórski – Miesięcznik Społeczności Akademickiej ISSN 1644-7867, nakład 1000 egzemplarzy, czasopismo informacyjne uczelni wydawane przez Biuro Promocji UZ. Pismo jest bezpłatne, wydawane w wersji drukowanej i elektronicznej w formacie pdf. Publikowane są bieżące informacje, relacje z obrad uniwersyteckiego senatu, zarządzenia Rektora, relacje z ważnych uroczystości, wiadomości wydziałowe, informacje o obronionych pracach doktorskich i habilitacyjnych, nowości wydawnicze i wiele innych. Miesięcznik jest kontynuacją czasopism akademickich ukazujących się na uczelniach, które utworzyły Uniwersytet Zielonogórski – „Głosu Uczelni” w Wyższej Szkole Pedagogicznej im. T. Kotarbińskiego i „Biuletynu Politechniki Zielonogórskiej”. Pierwszy numer pisma ukazał się w październiku 2001 roku. Pierwszym redaktorem wydawnictwa był Andrzej Politowicz (do sierpnia 2005 roku). Później funkcję tę objęła Ewa Sapeńko, która pełni ją do dziś.
 • UZetka – Gazeta Samorządu Studenckiego Uniwersytetu Zielonogórskiego o charakterze informacyjno-kulturalnym redagowanym przez studentów uniwersytetu. ISSN 1730-0975, nakład 10000 egzemplarzy. Wydawana od listopada 2002 roku jest bezpłatnym miesięcznikiem. Obejmuje swym zasięgiem miasta województwa lubuskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego.
 • International Journal of Applied Mathematics and Computer Science – kwartalnik naukowy.
 • Discussiones Mathematicae Graph Theory – kwartalnik naukowy.
 • Studia Zachodnie – rocznik naukowy.

Władze (2012–2016) | edytuj kod

Władze akademickie | edytuj kod

Rektor: prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą: dr hab. inż. Marcin Mrugalski, prof. UZ Prorektor ds. Rozwoju i Finansów: dr hab. inż. Andrzej Pieczyński, prof. UZ Prorektor ds. Jakości Kształcenia: prof. dr hab. inż. Magdalena Graczyk Prorektor ds. Studenckich: dr hab. Barbara Literska, prof. UZ Prorektor ds. Collegium Medicum: prof. dr hab. nauk med. Maciej Zabel

Władze administracyjne | edytuj kod

Kanclerz: mgr inż. Katarzyna Łasińska Zastępca Kanclerza ds. Domów Studenckich i Inwestycji: mgr inż. Franciszek Orlik Kwestor: mgr Anna Gołaszewska

Poczet rektorów | edytuj kod

 1. 20012005: prof. dr hab. Michał Kisielewicz – matematyk (teoria sterowania i optymalizacji)
 2. 20052012: prof. dr hab. Czesław Osękowski – historyk (historia najnowsza)
 3. 2012-2020: prof. dr hab. inż. Tadeusz Kuczyński – inżynier ochrony środowiska (odnawialne źródła energii)
 4. od 2020: prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski - historyk

Doktorzy honoris causa[4] | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Ustawa z dnia 7 czerwca 2001 r. o utworzeniu Uniwersytetu Zielonogórskiego w Zielonej Górze (Dz.U. z 2001 r. nr 74, poz. 785).
 2. http://miesiecznik.uz.zgora.pl/wydawnictwo/miesiecznik10-2018/miesiecznik10-2018.pdf
 3. https://polon.nauka.gov.pl/opi/aa/pracnauk?execution=e2s1 Stan na 24 grudnia 2018
 4. http://www.dn.uz.zgora.pl/pl/doktorzy-honorowi/ Oficjalna strona Uczelni

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (uniwersytet):
Na podstawie artykułu: "Uniwersytet Zielonogórski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy